Druga połowa listopada w powiązaniu z kontrowersjami wokół wprowadzenia nowych przepisów, z kalendarzem prac Senatu, brakiem zapowiedzi zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, sytuacją polityczną i powszechnym oczekiwaniem wspierania, a nie dociążania przedsiębiorstw, powodują, iż coraz głośniej mówi się o odroczeniu opodatkowania spółek komandytowych do 2022 r. Z dnia na dzień taki scenariusz staje się coraz bardziej realny, niemniej jednak przy terminie wejścia w życie nowych przepisów wciąż stoi duży znak zapytania.
Proces legislacyjny dotyczący zmian w przepisach podatkowych mających wejść w życie z początkiem 2021 r. wciąż się nie zakończył. Co więcej, być może do tej historii dopisywane będą jeszcze kolejne rozdziały, a przedsiębiorców czekają kolejne zwroty akcji podwyższając poziom niepewności.
Masz pilne pytanie w sprawie swojej spółki? Skontaktuj się z naszym ekspertem! Grzegorz Szysz, tel. +48 66 1530 233, grzegorz.szysz@pl.gt.com
Spółka komandytowa z CIT – fakty
W imię uporządkowania, krótka chronologia wydarzeń dot. opodatkowania spółek komandytowych podatkiem CIT:
I kwartał >> Rząd ujawnia kierunki zmian w podatkach, które mają obowiązywać od 2021 r. ogłaszając między innymi podwyższenie limitu stosowania niższej stawki CIT, jak również wprowadzenie tzw. podatku estońskiego; początki były zatem bardzo obiecujące z perspektywy zarówno kierunku zmian jak i wczesnego terminu ich ogłoszenia;
4 września >> Zaskoczenie dla dziesiątek tysięcy przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek komandytowych. Z opublikowanego na stronach rządowych wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że rząd planuje rewolucyjną zmianę polegającą na przyznaniu spółkom komandytowym statusu podatników CIT i to najprawdopodobniej już od 2021 r.
15 września >> Ujawniony zostaje projekt ustawy, który potwierdza daleko idące zmiany, które tylko w niewielkim zakresie można uznać za realnie korzystne dla podatników; projekt zakłada nie tylko nałożenie na podatników szeregu dodatkowych obowiązków sprawozdawczych bądź fiskalnych, ale również ewidentne podwyższenie podatków dla dziesiątek tysięcy polskich przedsiębiorców prywatnych, a ujawnione uzasadnienie zmian powszechnie poddawane jest krytyce jako niewiarygodne;
14 października >> Minister Finansów ogłasza na Twitter, że planowane jest wprowadzenie możliwości odroczenia objęcia CIT spółek komandytowych o 4 miesiące do 1 maja 2021 r.
28 października >> Sejm uchwala ustawę nowelizującą, nie uwzględniając praktycznie żadnych postulatów przedsiębiorców, obejmujących rezygnację z wprowadzania niekorzystnych zmian, odroczenie ich wprowadzenia w czasie na okres co najmniej jednego roku, czy chociażby doprecyzowaniu nowych przepisów w celu wyeliminowania licznych wątpliwości. Uwzględniona pozostaje natomiast zapowiedź Ministra Finansów dotycząca odroczenia 1 maja 2021 ostatecznej daty objęcia podatkiem CIT spółek komandytowych.
28 października – 27 listopada >> Uchwalona przez Sejm ustawa stała się przedmiotem prac Senatu, które zakończą się na posiedzeniu zaplanowanym na 25-27 listopada 2020 r.
Powyższe kalendarium przedstawia fakty. Dalsze losy ustawy stają się już spekulacjami.