fbpx

Treść artykułu

W wydanym podsumowaniu poprzedniego roku na polskim rynku obligacji korporacyjnych w postaci  „Raportu Catalyst  w 2016. Podsumowanie i perspektywy” przedstawiliśmy zapowiedzi emisji obligacji w 2017. Po zakończonym półroczu, warto podsumować, w jakim stopniu ubiegłoroczne prognozy zostały potwierdzone…

Powołując się na Prospekty Emisyjne oraz wiadomości podawane przez spółki, wyszczególniono potencjalnych emitentów obligacji w 2017 roku. Do tych podmiotów zaliczyliśmy w głównej mierze firmy:

  • Finansowe/ windykacyjne,
  • Deweloperów,
  • Oraz banki.

Sprawdź Pozyskanie kapitału Grant Thornton

Analiza wykazała, że firmy z powyższych sektorów były główną siłą napędową rynku Catalyst w pierwszym półroczu 2017 roku. Jednym z najaktywniejszych  podmiotów była, bezkompromisowo, spółka Getback, która w pierwszym półroczu 2017 wyemitowała aż 9 serii obligacji o łącznej wartości 231,4 mln zł. Warto podkreślić, że wrocławski windykator jest również tegorocznym debiutantem na Głównym Rynku GPW. Kolejnymi podmiotami z branży finansowej, które zostały wymienione w Raporcie Grant Thornton były Best oraz Kruk. Również w tych przypadkach, prognoza została potwierdzona, a spółki w okresie od stycznia do czerwca 2017 pozyskały kapitał o łącznej wartości 340,0 mln zł.

Godnym zauważenia faktem jest również znaczna aktywność firm deweloperskich na rynku Catalyst. Wymienione w Raporcie podmioty, takie jak: Archicom, Echo Investment, Polnord, Ghelamco Invest oraz Victoria Dom wyemitowały obligacje o łącznej wartości ponad 449,0 mln zł.

Prognoza potwierdziła się również w przypadku banków. Do Getin Noble Bank – jednego z rekordzistów na rynku Catalyst pod względem liczby i wartości wprowadzanych instrumentów, który w ubiegłym półroczu wyemitował 4 serie obligacji – dołączył również Bank Millenium, który w kwietniowej emisji pozyskał 300,0 mln zł.

Więcej o rynku Catalyst dowiesz się z poniższego raportu:

Raport Catalyst w 2016 roku

(.pdf, Rozmiar: 4,22 MB)

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Pozyskanie kapitału Zobacz wszystkie

Oprocentowanie na rynku Catalyst

W 2016 roku emitenci najczęściej decydowali się na emisję obligacji o zmiennym oprocentowaniu, stanowiące ponad 80,1% wszystkich wyemitowanych obligacji w okresie od września 2009 do grudnia 2016 roku. Jednocześnie żaden podmiot nie zdecydował się na…

Lato emisji na Catalyst

Do jednych z najczęściej powtarzanych przez inwestorów powiedzeń należy zdanie: „Sell in May and go away!”, które wskazuje na mniejszą aktywność na światowych rynkach finansowych w sezonie letnim. Aby sprawdzić słuszność powyższego stwierdzenia analizie poddano…

Usługi Grant Thornton z obszaru: Pozyskanie kapitału

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Najczęściej czytane