Sprawozdanie z działalności jednostki jest integralną częścią sprawozdawczości finansowej jednostek gospodarczych. Może być przydatnym narzędziem w analizie standingu finansowego podmiotu oraz jego osiągnięć biznesowych w mijającym roku.
Kogo obowiązuje sprawozdanie z działalności jednostki
Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności jednostki dotyczy: spółek kapitałowych (tj. spółek z ograniczoną odpowiedzialności i spółek akcyjnych), spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni i przedsiębiorstw państwowych.
Nie tylko ustawa o rachunkowości
Zakres sprawozdania z działalności może różnić się zależnie od otoczenia, w którym działa spółka. Inne regulacje dotyczą spółek działających w oparciu o wspomnianą ustawę o rachunkowości, zaś odmienne wymogi nałożono na spółki giełdowe notowane na rynku podstawowym czy New Connect. W tych dwóch przypadkach mówi się o sprawozdaniu z działalności emitenta i przy przygotowaniu sprawozdania z działalności niezbędne jest uwzględnienie przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.
Procedura złożenia sprawozdania z działalności
Odpowiedzialność za przygotowanie sprawozdania z działalności ponosi kierownik jednostki oraz członkach rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego. W odróżnieniu jednak od sprawozdania finansowego raportu z działalności nie podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jednostki, jeżeli nie jest członkiem zarządu.
Sprawozdanie z działalności jednostki składa, we właściwym rejestrze sądowym, jej kierownik, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, opinią biegłego rewidenta (o ile sprawozdanie finansowe podlegało badaniu), odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu – w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Podmioty notowane na rynku głównym dodatkowo sporządzają sprawozdanie z działalności jednostki łącznie ze sprawozdaniem półrocznym. Co ważne jeżeli sprawozdanie finansowe jednostki podlega badaniu przez biegłego rewidenta, to biegły rewident w opinii z badania sprawozdania finansowego zamieszcza objaśnienie, w którym stwierdza, że sprawozdanie z działalności jednostki jest kompletne w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz innych przepisów regulujących sprawozdawczość, zaś informacje zawarte w sprawozdaniu z działalności są zgodne z danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym.
Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton