Minionej nocy Sejm uchwalił tzw. Tarczę Antykryzysową 3.0. Jakie zmiany czekają pracodawców i pracowników?
W nocy z czwartku na piątek, tj. 14 maja 2020 roku, Sejm przyjął 40 spośród 87 poprawek wniesionych przez Senat do projektu tzw. Tarczy Antykryzysowej.
Poniżej kluczowe aspekty dotyczące prawa i rynku pracy, uzupełnione o komentarz partnera i eksperta ds. prawa pracy Grant Thornton, Moniki Smulewicz.
Uchwalone rozwiązania dotyczące rynku pracy w Tarczy Antykryzysowej 3.0
1. Możliwość uzyskania zwolnienia ze składek ZUS lub zwrotu za już opłacone składki za kwiecień i maj 2020 r. w przypadku przedsiębiorców, którzy: (1) zatrudniają do 49 osób, (2) uzyskują miesięcznie przychody przekraczające 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, (3) ich miesięczny dochód nie przekroczył 7 tys. zł. To rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ:
2. Podniesienie kwoty wolnej od egzekucji w przypadku zajęć komorniczych z obowiązujących 50 proc. (i min. połowie minimalnego wynagrodzenia) o kolejne 25 proc. na każdego członka rodziny pozostającego na utrzymaniu danego pracownika (którego wynagrodzenie zostało obciążone zajęciem komorniczym). To rozwiązanie trudno ocenić jednoznacznie, gdyż
3. Możliwość obniżenia wynagrodzenia i wymiaru czasu pracy obcokrajowcom o 20 proc. Monika Smulewicz tłumaczy, że:
4. Zniesienie obowiązku wysyłania przez ZUS do ubezpieczonych informacji o ich stanie konta.
Odrzucona z Tarczy Antykryzysowej 3.0 propozycja z zakresu prawa pracy
Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1,8 tys. zł – Jak ocenia nasz ekspert, ta decyzja była bardzo słuszna, ponieważ nie można zrównać zasiłku dla bezrobotnych z minimalnym wynagrodzeniem, bo to całkowicie demotywuje ludzi do tego, żeby rano wstać i pójść do pracy”.
Przegłosowane 14 maja br. nowelizacje przepisów dotyczą ustawy uchwalonej przez Sejm 30 kwietnia br. (pisaliśmy o tym na blogu księgowym Grant Thornton m.in. tutaj >>). Ustawa ta, zwana Tarczą Antykryzysową 3.0, zmienia aż 43 ustawy, m.in. specustawę z 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem Covid-19, a także jej nowelizację z 31 marca, tj. tzw. Tarczę Antykryzysową. Teraz Tarcza Antykryzysowa przegłosowana wczoraj przez posłów oczekuje na podpis prezydenta, który ma na decyzję 21 dni. Następnie ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać już następnego dnia.
AUTOR: Honorata Zakrzewska-Krzyś, Zespół Outsourcoingu