Minister Finansów kolejny raz ostrzega podatników przed agresywną optymalizacją podatkową – tym razem w zakresie rejestrowania za granicą spółek, których faktyczny zarząd znajduje się w Polsce. Celem takich optymalizacji jest przeniesienie miejsca opodatkowania (wraz z siedzibą) do innego kraju. Ostrzeżenie dotyczy również innych przypadków, w których – dla uzyskania korzyści podatkowej – przenosi się miejsce rejestracji spółki za granicę (np. w celu nabywania samochodów osobowych, używanych następnie w Polsce).
Przenoszenie miejsca siedziby za granicę
Ministerstwo Finansów po raz trzeci opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat z ostrzeżeniem przed stosowaniem agresywnej optymalizacji podatkowej. Obecnie mowa o rejestracji spółek (głównie kapitałowych) za granicą dla skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów, podczas gdy faktyczny zarząd spółki znajduje się w Polsce. Jak wyjaśnia MF, dotyczy to w szczególności sytuacji, w której polscy podatnicy (osoby fizyczne lub prawne), prowadzący działalność gospodarczą i osiągający dochody w Polsce, w celu osiągnięcia oszczędności podatkowych przenoszą działalność do innego kraju. W tym celu rejestrowane są spółki na terytorium kraju obcego, które nie prowadzą tam rzeczywistych operacji gospodarczych („conduit company”, „letterbox company”), w których polski podatnik nabywa udziały i poprzez które ma być kontynuowana jego działalność w Polsce, przy czym dochody mają w założeniu podlegać opodatkowaniu wyłącznie na terytorium tego kraju obcego. W strukturach używane są zarówno spółki z siedzibą w rajach podatkowych, jak też podmioty z terytorium UE (np. Czechy, Luksemburg, Wielka Brytania, Słowacja, Cypr, Malta, Holandia, Szwecja) oraz innych krajów europejskich np. Szwajcarii.
MF wskazuje również na inne formy podobnej optymalizacji, polegające przykładowo na rejestracji spółki za granicą w celu nabywania luksusowych samochodów, które następnie (będąc zarejestrowane za granicą) są udostępniane do użytku wyłącznie na terytorium Polski, przez osoby fizyczne mające rezydencję podatkową w Polsce, będące wspólnikami wspomnianych spółek.
Ostrzeżenie ma dotyczyć również innych form optymalizacji wykorzystujących formalną rejestrację spółki w innym kraju po to, by skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania dochodów z działalności lub wybranych transakcji w innych krajach, w sytuacji gdy faktyczny zarząd spółki znajduje się w Polsce.