W ubiegłym tygodniu TSUE wydał wyrok, w którym po raz kolejny potwierdził swoje ugruntowane stanowisko w sprawie odliczenia VAT z faktur, wystawionych przez kontrahenta nieposiadającego statusu czynnego podatnika VAT. Trybunał jeszcze raz jasno i precyzyjnie wskazał, że sam fakt braku posiadania takiego statusu nie może pozbawiać nabywcy prawa do odliczenia VAT. Szkoda, że polski fiskus ma ciągle odmienne zdanie w tej kwestii.
TSUE niezmiennie
Wyrok TSUE z ubiegłego tygodnia (sygn. akt C-101/16) nie powinien być raczej dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Trybunał zajął takie samo stanowisko, jakie zajmował we wcześniejszych wyrokach dotyczących prawa do odliczenia VAT. Sprawa dotyczyła rumuńskiego przedsiębiorcy, którego kontrahent został zakwalifikowany przez tamtejszego fiskusa jako nieaktywny, a w konsekwencji wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. Zgodnie z rumuńskim prawem podatkowym, nabywcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury, która została wystawiona przez podmiot wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. (Na marginesie należy przypomnieć, że w polskim prawie podatkowym nie przewidziano przepisu, który regulowałby tę kwestię). Rumuński organ podatkowy zakwestionował odliczenie VAT, z czym przedsiębiorca się nie zgodził i finalnie zaskarżył akt do sądu. Sąd w Rumunii uznał, że przedsiębiorca powinien był sprawdzić, czy jego kontrahent posiada status czynnego podatnika VAT. Stwierdził również, że rumuńskie orzecznictwo nie jest wystarczająco ukształtowane w tym zakresie, dlatego też skorzystał z możliwości złożenia pytania prejudycjalnego do TSUE.
Wyrok Trybunału został poprzedzony opinią rzecznika generalnego TSUE (czerwiec 2017), w której to opinii rzecznik wskazał, że pozbawienie podatnika prawa do odliczenia VAT może nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nadto rzecznik wskazał, że odebranie tego prawa tylko dlatego, że kontrahent podatnika został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT jest sprzeczne z dyrektywą. TSUE nie zaskoczył i zajął takie samo stanowisko jak jego rzecznik generalny. Powołując się na swoje bogate orzecznictwo w tym zakresie, Trybunał uznał, że braki formalne (takie jak nieposiadanie przez kontrahenta statusu czynnego podatnika VAT) nie mogą pozbawiać nabywcy towarów/usług prawa do odliczenia VAT.