Najważniejsze wyroki i interpretacje podatkowe tygodnia.
Samo posiadanie gruntu przez przedsiębiorcę nie decyduje o opodatkowaniu
http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 12 grudnia 2017 r. sygn. akt SK 13/15
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozumiany w ten sposób, że wystarczającą przesłanką zakwalifikowania gruntu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości do kategorii gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną będącą jego współposiadaczem, jest niezgodny z Konstytucją.
Organy podatkowe, a także sądy orzekające w podobnych sprawach przyjmowały, że skoro jedno z małżonków jest przedsiębiorcą, to będące przedmiotem współposiadania grunty należy zakwalifikować jako grunty związane z działalnością gospodarczą.
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, samo prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie jest ważne dla opodatkowania gruntu stawką podatkową od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (określoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a upol). Zważywszy na ratio stosowania podwyższonej stawki, jaką jest potencjalna możliwość uzyskiwania przychodów z wykorzystania danych gruntów, niezbędne jest ustalenie faktycznego sposobu wykorzystania opodatkowanego gruntu, którego współposiadaczem pozostaje osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
Budynek wypełniony urządzeniami technicznymi nie jest budowlą
http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 grudnia 2017 r. sygn. akt SK 48/15
Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 grudnia 2017 r. sygn. akt SK 48/15. Trybunał uznał, że art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie, w jakim umożliwia uznanie za budowlę obiektu budowlanego, który spełnia kryteria bycia budynkiem, przewidziane w art. 1a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, jest niezgodny z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych, wywodzoną z art. 84 w związku z art. 217, w związku z art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Dotychczas sądy i organy podatkowe uznawały, że budynki wypełnione urządzeniami technicznymi powinny być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako budowle, co tym samym oznaczałoby, że podlegałyby wyższemu opodatkowaniu. TK uznał, że taka wykładnia przepisów jest niedopuszczalna w świetle postanowień Konstytucji, która nakazuje ustawodawcy jasne formułowanie stanowionych przez niego regulacji prawa podatkowego.