Ulga badawczo-rozwojowa została wprowadzona do treści ustaw o podatkach dochodowych z dniem 1 stycznia 2016 r. Kształt przyjętych regulacji pozostawia jednak sporo do życzenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących działalność B+R Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt, który wprowadza znaczące zmiany w tym zakresie i czyni ulgę bardziej atrakcyjną.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej z dnia 4 marca 2016 r. przewiduje m.in. modyfikację ulgi badawczo-rozwojowej (B+R), z której mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Proponowane zmiany mają na celu podniesienie atrakcyjności rozwiązania, które weszło w życie zaledwie niecałe 5 miesięcy temu.
Odliczymy także koszty patentów
Przede wszystkim rozszerzeniu ulec ma lista tzw. wydatków kwalifikowanych, które obejmować mają również koszty uzyskania patentu na wynalazek, w tym:
- koszty przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia wynalazku w celu udzielenia patentu przez Urząd Patentowy,
- koszty prowadzenia postępowania o udzielenie patentu przez Urząd Patentowy,
- koszty odparcia zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu.