Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenie, podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek. Zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu zlecenia mają dla nich charakter obowiązkowy.
Oznacza to zatem, że zleceniobiorca, który jest równocześnie zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy i w związku z tym ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest dobrowolne lub jest studentem, nie ma już prawa do dodatkowego ubezpieczenia chorobowego.
Prawo do ubezpieczenia chorobowego – co z tego wynika?
Osoba posiadająca prawo do ubezpieczenia chorobowego ma uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego. Do uzyskania uprawnień macierzyńskich nie ma znaczenia okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, gdyż nie ma okresu wyczekiwania. Długość okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za urlop macierzyński w tzw. podstawowym wymiarze zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie:
- jedno dziecko przez okres 20 tygodni (140 dni),
- dwoje dzieci przez okres 31 tygodni (217 dni),
- każde następne o kolejne 2 tygodnie, aż do 37 tygodni (259 dni)
Ile wynosi zasiłek macierzyński?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80% lub 100% podstawy wymiaru zasiłku w zależności od złożenia wniosków. Jeżeli wniosek o zasiłek macierzyński zostanie złożony wraz z wnioskiem o zasiłek rodzicielski w ciągu 21 dni po porodzie to wysokość zasiłku wynosi 80%. A jeżeli zostanie złożony jedynie wniosek o zasiłek macierzyński to wysokość zasiłku wyniesie 100%.