Organy podatkowe zaostrzają stanowisko w sprawie najmu prywatnego i coraz częściej odmawiają możliwości opodatkowania go 8,5% ryczałtem. Przykładem takiego stanowiska jest wydana 13 stycznia 2017 r. interpretacja podatkowa, z której wynika, że wynajem nawet jednego lokalu mieszkalnego przez nieprowadzącego żadnej innej działalności gospodarczej właściciela, może zostać uznany za działalność gospodarczą, co wyklucza możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej.
Istota sporu
Przepisy ustaw podatkowych dopuszczają możliwość opodatkowania najmu na co najmniej trzy sposoby (osoby fizyczne mogą wybrać skalę podatkową, stawkę liniową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). W pewnych przypadkach dla osób fizycznych najkorzystniejszym podatkowo wyborem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który umożliwia opodatkowanie wynajmu według 8,5% stawki. Jednakże warunkiem zastosowania tej preferencji jest zawieranie umów najmu poza działalnością gospodarczą. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje działalność gospodarczą jako działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Ustawodawca posługując się zwrotami nieostrymi takimi, jak: zorganizowany, ciągły charakter działalności, pozwala objąć zakresem tej definicji wiele różnych stanów faktycznych. To właśnie w związku z tak skonstruowaną definicją działalności gospodarczej powstaje najwięcej sporów z organami podatkowymi przy kwalifikacji najmu nieruchomości.