Czym są aporty?
Aport jest to niepieniężna forma wkładu do spółki. Skutkiem wniesienia aportu do spółki jest przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu na spółkę w zamian za udziały albo akcje w spółce kapitałowej bądź udział kapitałowy w spółce osobowej. Aport może przybierać różne formy, takie jak nieruchomości, urządzenia, maszyny, samochody, prawa autorskie, know-how, patenty czy też udziały w innych spółkach.
-
Przedsiębiorstwo jako przedmiot aportu
Przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującego w szczególności: nazwę przedsiębiorstwa, własność nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, ale również koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa oraz księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
-
Zorganizowana część przedsiębiorstwa jako przedmiot aportu
Zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
-
Inne aporty
Przedmiotem aportu mogą być rzeczy ruchome, nieruchomości, a nawet inne zbywalne prawa takie jak patenty czy know-how. Szczególnym rodzajem aportu są udziały, akcje oraz ogół praw i obowiązków w innych spółkach. Skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie tego rodzaju transakcji wymaga analizy w obszarach zarówno prawnych, jak i podatkowych. W efekcie aportu dochodzi do zbycia określonego składnika majątkowego, czego skutki należy odpowiednio umieścić w kontekście całego otoczenia prawno-podatkowego, bilansowego, korporacyjnego oraz biznesowego.
Aporty - warto wiedzieć
- Szczególnym rodzajem aportu jest wniesienie do spółki przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części.
- Aport można wnieść do każdego typu spółki, co czyni go jednym z często wybieranych narzędzi prawnych wykorzystywanych w procesach reorganizacyjnych i alternatywę dla przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą bądź procesów opartych na wydzieleniu części działalności.
- W przypadku przedsiębiorstwa jako przedmiotu aportu, spółka przejmuje dotychczasową działalność podmiotów wnoszących przedsiębiorstwo i kontynuuje jej prowadzenie jako odrębny podmiot gospodarczy.
- Zorganizowana część przedsiębiorstwa jako przedmiot aportu - taki wariant reorganizacji wykorzystywany jest w celu wyodrębnienia części działalności danej spółki do innej spółki córki. Alternatywą dla aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być podział przez wyodrębnienie.
Aporty - wsparcie Grant Thornton
Bazując na zgromadzonych przez lata doświadczeniach w realizacji tego rodzaju procesów, zespół Grant Thornton zapewnia wsparcie w wyborze odpowiedniej drogi reorganizacji. W przypadku wyboru scenariusza opartego na aporcie jakiegokolwiek składnika majątkowego do spółki, w tym w szczególności przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, oferujemy kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe.
- Kompleksowe wsparcie prawno-podatkowo-księgowe we wdrożeniu aportu
Zaplanowanie i wsparcie w przeprowadzeniu procesu wniesienia aportu, przedstawienie rekomendacji i praktycznych wskazówek wypracowanych przez naszych doświadczonych ekspertów.
- Rzetelna analiza i przygotowanie pisemnego raportu wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez naszych ekspertów procesu wniesienia aportu może być przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów procedurę wniesienia aportu, a także wszelkie skutki i detale prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, zapewniając dodatkowo komfort wspólników oraz służb wewnętrznych zaangażowanych w realizację procesu.
- Przygotowanie dokumentacji procesu wniesienia aportu
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w szczególności umów przenoszących własność przedmiotu aportu, wprowadzenia stosownych zmian w umowie/statucie spółki w związku z wnoszonym aportem do spółki, wymaganych zgód korporacyjnych, a także kompletu załączników do wniosku o zarejestrowanie spółki lub zmianę umowy/statutu spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS.
- Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o rejestrację spółki lub zmiany umowy/statutu spółki wraz ze wszystkimi dokumentami do rejestru przedsiębiorców KRS, monitorujemy przebieg postępowania, pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowy.
- Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po wniesieniu aportu
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed jak i po wniesieniu aportu. Wskazujemy klientom obowiązki, jakie ciążą na nich po wniesieniu aportu i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy w kontakcie z klientami, pracownikami i instytucjami.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
- Weryfikacja przedmiotu aportu, omówienie potrzeb klienta, zaplanowanie procesu
Na tym etapie przyglądamy się działalności klienta. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne i pozwolenia. Po ustaleniu potrzeb klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
- Realizacja procesu – wniesienie aportu
Na tym etapie prowadzimy klienta przez wszystkie formalności związane z aportem. Kompleksowo zajmujemy się procesem: od kontaktu z notariuszem, przez opracowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, po złożenie wniosku do KRS i bieżące monitorowanie sprawy w rejestrze przedsiębiorców KRS.
- Bieżące konsultacje w trakcie wdrożenia procesu i po jego realizacji
Zdajemy sobie sprawę, że aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części może stanowić wyzwanie organizacyjne dla całej spółki czy też grupy spółek. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala wspierać klientów we wszystkich bieżących sprawach związanych z reorganizacją. Istotne jest dla nas również to, żeby przekazać klientom wskazówki co do wszystkich formalnych spraw, które należy załatwić po aporcie, biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności z otoczenia klienta.
Na tym etapie przyglądamy się działalności klienta. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne i pozwolenia. Po ustaleniu potrzeb klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
Przewodnik dla grup kapitałowych dotyczący zalet oraz kluczowych zasad tworzenia i funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej
Dlaczego Grant Thornton?
Corocznie realizujemy ponad 100 procesów reorganizacji oraz składamy kilkaset wniosków zmianowych do sądów rejestrowych w całej Polsce. Pomagamy przedsiębiorcom wybrać najlepszy dla nich scenariusz reorganizacji, doradzamy, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces aportu oraz wspieramy w bieżącej obsłudze prawnej po procesie. Wskazujemy kwestie prawne, podatkowe oraz księgowe, na które należy zwrócić uwagę w związku z aportem oraz ewentualne ryzyka związane z procesem. Rozumiemy potrzeby klientów i nasze działania staramy się każdorazowo dostosować do charakteru prowadzonego biznesu, co pozwala przeprowadzić go w bezpieczny sposób, nie utrudniający bieżącej działalności spółki. Do grona naszych ekspertów należą wykwalifikowani prawnicy wyróżniani i rekomendowani w międzynarodowych rankingach.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
50+
zrealizowanych połączeń/podziałów