Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt P 40/13, stwierdził, że pociągnięcie do odpowiedzialności za przestępstwo skarbowe, na podstawie art. 62 § 2 kodeksu karnego skarbowego, osoby fizycznej, wobec której, za ten sam czyn, tj. wystawienie nierzetelnej (fikcyjnej) faktury, zastosowano obowiązek zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 Ustawy VAT, nie stanowi naruszenia zasady zakazu podwójnego karania.
Na podstawie art. 62 § 2 k.k.s. karze grzywny do 240 stawek dziennych podlega ten, kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się. Natomiast art. 108 ust. 1 Ustawy VAT wskazuję, że osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna jest obowiązana, jeśli wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, do zapłaty tego podatku.
Dla oceny zgodności art. 62 § 2 k.k.s. z art. 2 Konstytucji RP, a więc w szczególności z zasadą wyrażającą zakaz podwójnego (wielokrotnego) stosowania środka represyjnego wobec tej samej osoby fizycznej za popełnienie tego samego czynu zabronionego, która to zasada uznawana jest za element zasady demokratycznego państwa prawnego, przesądzająca była ocena co do charakteru prawnego art. 108 ust. 1 Ustawy VAT.