Dobra passa finansowa klubów Lotto Ekstraklasy trwa w najlepsze. Jak wynika z najnowszej, ósmej edycji raportu „Transfery w Ekstraklasie” przygotowanej przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton, sezon 2018/2019 był kolejnym, w którym kluby z najwyższej piłkarskiej ligi w Polsce zanotowały dobre wyniki finansowe na transferach piłkarzy.
KLUCZOWE WNIOSKI
- Obecny sezon jest już trzecim z rzędu, w którym wpływy z transferów klubów Lotto Ekstraklasy utrzymują się na wysokim poziomie ponad 30 mln EUR.
- Jednocześnie na relatywnie niskim poziomie (około 8 mln EUR) pozostają wydatki klubów na nowych piłkarzy, dzięki czemu utrzymują one wysokie dodatnie saldo finansowe.
- Statystycznie, najefektywniejsze transfery tego sezonu przeprowadziła Legia Warszawa, kupując Mateusza Wieteskę i Carlitosa.
Jak wynika z obliczeń Grant Thornton na postawie szacunków Transfermarkt, w ostatnich dwóch okienkach transferowych (lato 2018 i zima 2019) osiągnęły łącznie 30,1 mln EUR przychodów ze sprzedaży zawodników, co jest trzecim najwyższym wynikiem w 10-letnim okresie objętym badaniem i tylko o 11% niższym niż rekord osiągnięty w sezonie 2016/17. Budżet transferowy klubów Ekstraklasy po stronie przychodowej ustabilizował się więc w ostatnich trzech latach na relatywnie wysokim poziomie około 30 mln EUR, co jest o ponad połowę wyższym wynikiem niż średnia z poprzednich siedmiu lat.
Wykres 1: Wartość przychodów transferowych klubów piłkarskiej Lotto Ekstraklasy w poszczególnych sezonach (w EUR)
Źródło: Obliczenia Grant Thornton na podstawie Transfermarkt.
Jeszcze wyraźniej stabilizację widać po stronie wydatkowej – w sezonie 2018/19 kluby wydały na nowych zawodników 8,35 mln EUR, co jest piątym rokiem z rzędu z wydatkami na tym poziomie (w przedziale 8-8,6 mln EUR). Stabilizacja przychodów transferowych na wysokim poziomie połączona z kolejnym rokiem utrzymywania wydatków w ryzach sprawiły, że kluby Lotto Ekstraklasy w obecnym sezonie odnotowały kolejny rok z wysoką rentownością. W sezonie 2018/2019 zysk z transferów wyniósł 21,7 mln EUR, czyli nieco mniej niż w ostatnich dwóch latach, ale kilkakrotnie więcej niż we wcześniejszych siedmiu latach. Koszty nabycia nowych zawodników w bieżącym sezonie stanowiły zaledwie 28% przychodów ze sprzedaży dotychczasowych graczy, co oznacza niezwykle wysoką efektywność finansową tego obszaru działalności.
Największym wygranym bieżącego sezony od strony transferów okazała się Pogoń Szczecin, która w ostatnich dwóch okienkach osiągnęła dodatnie saldo zakupu i sprzedaży zawodników na poziomie aż 6,2 mln EUR. To przede wszystkim skutek sprzedaży Sebastiana Walukiewicza (za 4 mln EUR) i Jakuba Piotrowskiego (za 2 mln EUR) oraz relatywnie niewielkich kosztów zakupu nowych graczy. Co ciekawe, dwa największe polskie kluby – Legia Warszawa i Lech Poznań – zanotowały w ostatnim sezonie ujemne salda transferowe.
Wykres 2: Bilans transferowy (przychody minus wydatki) poszczególnych klubów Lotto Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 (w EUR)
Źródło: Obliczenia Grant Thornton na podstawie Transfermarkt
Finansowa jakość transferów
W tegorocznej edycji raportu dodatkowo sprawdziliśmy finansową (obliczoną w sposób statystyczny) jakość poszczególnych transferów poczynionych latem 2018 r., w ramach przygotowań do obecnego sezonu.
Biorąc pod uwagę jakość gry oraz ilość spędzonych na boisku minut, najefektywniejszym zawodnikiem pozyskanym w okienku letnim sezonu 2018/2019 okazał się Carlitos, pozyskany przez Legię Warszawa. Według naszej metodologii, zdobył 159 punktów, wyprzedzając Michała Janotę z Arki Gdynia (122 pkt) i Mikkela Kirkeskova z Piasta Gliwice (119 pkt).
Tabela 1: Najlepsze transfery letniego okienka 2018/2019
Źródło: obliczenia Grant Thornton na podstawie Transfermarkt.
Jeśli dodatkowo odnieść wyniki uzyskane przez poszczególnych zakupionych latem 2018 r. piłkarzy z kwotami, za jakie byli nabywani, okazuje się, że najbardziej efektywnie pieniądze wydała Legia Warszawa kupując Mateusza Wieteskę.