Dobra passa finansowa klubów Lotto Ekstraklasy trwa w najlepsze. Jak wynika z najnowszej, ósmej edycji raportu „Transfery w Ekstraklasie” przygotowanej przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton, sezon 2018/2019 był kolejnym, w którym kluby z najwyższej piłkarskiej ligi w Polsce zanotowały dobre wyniki finansowe na transferach piłkarzy.

Jak wynika z obliczeń Grant Thornton na postawie szacunków Transfermarkt, w ostatnich dwóch okienkach transferowych (lato 2018 i zima 2019) osiągnęły łącznie 30,1 mln EUR przychodów ze sprzedaży zawodników, co jest trzecim najwyższym wynikiem w 10-letnim okresie objętym badaniem i tylko o 11% niższym niż rekord osiągnięty w sezonie 2016/17. Budżet transferowy klubów Ekstraklasy po stronie przychodowej ustabilizował się więc w ostatnich trzech latach na relatywnie wysokim poziomie około 30 mln EUR, co jest o ponad połowę wyższym wynikiem niż średnia z poprzednich siedmiu lat.

Szymon Laszewicz

Menedżer w Grant Thornton

Choć sportowo z pewnością nie cieszy to kibiców, ponieważ oznacza, że wielu wysokiej klasy zawodników odeszło z Ekstraklasy, to z biznesowego punktu widzenia jest to pozytywne zjawisko – pokazuje, że kluby Ekstraklasy są w stanie coraz drożej sprzedawać swoich piłkarzy, a w związku z tym są w stanie budować rezerwę kapitałową na zakup nowych graczy.

Wykres 1: Wartość przychodów transferowych klubów piłkarskiej Lotto Ekstraklasy w poszczególnych sezonach (w EUR)

 

Źródło: Obliczenia Grant Thornton na podstawie Transfermarkt.

Jeszcze wyraźniej stabilizację widać po stronie wydatkowej – w sezonie 2018/19 kluby wydały na nowych zawodników 8,35 mln EUR, co jest piątym rokiem z rzędu z wydatkami na tym poziomie (w przedziale 8-8,6 mln EUR). Stabilizacja przychodów transferowych na wysokim poziomie połączona z kolejnym rokiem utrzymywania wydatków w ryzach sprawiły, że kluby Lotto Ekstraklasy w obecnym sezonie odnotowały kolejny rok z wysoką rentownością. W sezonie 2018/2019 zysk z transferów wyniósł 21,7 mln EUR, czyli nieco mniej niż w ostatnich dwóch latach, ale kilkakrotnie więcej niż we wcześniejszych siedmiu latach. Koszty nabycia nowych zawodników w bieżącym sezonie stanowiły zaledwie 28% przychodów ze sprzedaży dotychczasowych graczy, co oznacza niezwykle wysoką efektywność finansową tego obszaru działalności.

Największym wygranym bieżącego sezony od strony transferów okazała się Pogoń Szczecin, która w ostatnich dwóch okienkach osiągnęła dodatnie saldo zakupu i sprzedaży zawodników na poziomie aż 6,2 mln EUR. To przede wszystkim skutek sprzedaży Sebastiana Walukiewicza (za 4 mln EUR) i Jakuba Piotrowskiego (za 2 mln EUR) oraz relatywnie niewielkich kosztów zakupu nowych graczy. Co ciekawe, dwa największe polskie kluby – Legia Warszawa i Lech Poznań – zanotowały w ostatnim sezonie ujemne salda transferowe.

Wykres 2: Bilans transferowy (przychody minus wydatki) poszczególnych klubów Lotto Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 (w EUR)

Źródło: Obliczenia Grant Thornton na podstawie Transfermarkt

 

Finansowa jakość transferów

W tegorocznej edycji raportu dodatkowo sprawdziliśmy finansową (obliczoną w sposób statystyczny) jakość poszczególnych transferów poczynionych latem 2018 r., w ramach przygotowań do obecnego sezonu.

Biorąc pod uwagę jakość gry oraz ilość spędzonych na boisku minut, najefektywniejszym zawodnikiem pozyskanym w okienku letnim sezonu 2018/2019 okazał się Carlitos, pozyskany przez Legię Warszawa. Według naszej metodologii, zdobył 159 punktów, wyprzedzając Michała Janotę z Arki Gdynia (122 pkt) i Mikkela Kirkeskova z Piasta Gliwice (119 pkt).

Tabela 1: Najlepsze transfery letniego okienka 2018/2019

Źródło: obliczenia Grant Thornton na podstawie Transfermarkt.

Jeśli dodatkowo odnieść wyniki uzyskane przez poszczególnych zakupionych latem 2018 r. piłkarzy z kwotami, za jakie byli nabywani, okazuje się, że najbardziej efektywnie pieniądze wydała Legia Warszawa kupując Mateusza Wieteskę.

Tomasz Mleczak

Menedżer w Grant Thornton

Zakup Mateusza Wieteski za 125 tys. EUR okazał się strzałem w dziesiątkę. Za stosunkowo niewielkie pieniądze Legia pozyskała młodego defensora, który gwarantuje stabilność. Bardzo dobre pod względem efektywności wydanych pieniędzy okazały się również zakupy Damjana Bohara przez Zagłębie Lubin oraz Cornela Rapy przez Cracovię. Dopiero na piątym miejscu w klasyfikacji efektywnego wydawania środków finansowych znalazł się Carlitos.

Raport „Transfery w Ekstraklasie. Sezon 2018/19

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Ekstraklasa utrzymuje ekstraefektywność

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.