Organy podatkowe potwierdzają, że skoro strony umowy dzierżawy umówiły się na poniesienie nakładów przez dzierżawcę, jak również gwarantowały – w razie rezygnacji przez dzierżawcę z prawa zakupu nieruchomości – zwrot poniesionych przez dzierżawcę nakładów, to przekazanie poniesionych nakładów za wynagrodzeniem stanowi odpłatne świadczenie usług.
Spółka złożyła do Ministra Finansów wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku VAT w zakresie opodatkowania zwrotu nakładów poniesionych na nieruchomość będącą przedmiotem umowy dzierżawy oraz ustalenia, czy zasądzona wyrokiem sądu kwota z tytułu zwrotu nakładów powinna być udokumentowana fakturą jako wartość brutto.
Organ podatkowy, tak jak pytająca Spółka, wskazał na przepisy Kodeksu cywilnego, bowiem z punktu widzenia prawa cywilnego nakłady na nieruchomość (np. wybudowanie budynku lub budowli, ulepszenie i modernizacja istniejących budynków lub budowli) stanowią część składową gruntu i tym samym własność właściciela gruntu. Wszystko to, co zostało trwale z gruntem złączone, stanowi jego część składową. Oznacza to, że poniesione nakłady na majątku, który nie stanowi własności ponoszącego stają się częścią nieruchomości i przypadają właścicielowi tej nieruchomości.