Prawo do skorzystania z ulgi IP Box wciąż staje pod znakiem zapytania w przypadku, gdy podatnik nie prowadził odrębnej ewidencji związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej na bieżąco. Spór pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi obecnie coraz częściej rozstrzygany jest przez sądy.
Podsumowanie:
- Prowadzenie odrębnej ewidencji jest wymogiem, który muszą spełnić podatnicy chcący skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania;
- Sądy stają na stanowisku, że nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji na bieżąco o ile jest ona rzetelna.
Prawo do skorzystania z ulgi IP Box, funkcjonującej od początku 2019 r., wiąże się z wieloma wymogami. Jednym z nich jest obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji, w której wyodrębnione zostanie każde z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w stosunku do których podatnik ma zamiar zastosować preferencję podatkową.
Prawidłowe prowadzenie ewidencji w przypadku korzystania z ulgi IP Box
Owa ewidencja ma pozwalać na ustalenie kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione w trakcie rozwoju danego kwalifikowanego IP, jak również dochodów (strat) uzyskanych w związku z używaniem danego kwalifikowanego IP. Ma to bezpośredni związek z koniecznością prawidłowego obliczenia podstawy opodatkowania preferencyjną stawką.
Czytaj więcej >> IP Box a roczne zeznanie podatkowe
Stanowisko organów interpretacyjnych
Do niedawna funkcjonowało jedynie niezachwiane stanowisko organów interpretacyjnych, zgodnie z którym istnieje wymóg prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box na bieżąco.
Oznaczało to, iż już w momencie rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych, prowadzących do powstania kwalifikowanego IP, podatnik musiałby podejmować decyzję, iż zamierza w przyszłości zastosować 5% stawkę opodatkowania do dochodów z tego prawa własności intelektualnej. W konsekwencji, już od momentu rozpoczęcia tych prac powinien prowadzić ewidencję, w której będzie wyodrębniał każde IP oraz związane z nim koszty i przychody.
Jakie dochody podlegają opodatkowaniu 5% stawką PIT?
W wielu interpretacjach indywidualnych, Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem podatników, którzy sporządzili ewidencję dopiero na potrzeby rozliczenia ulgi IP Box, a więc po zakończeniu roku podatkowego. Zgodnie ze stanowiskiem organów, nie sposób żeby taka ewidencja odzwierciedlała należyte prowadzenie ksiąg, a tym samym nie można jej uznać za rzetelną.
Chociażby, w interpretacji z dnia 22 października 2019 r. (sygn. 0115-KDIT2-1.4011.303.2019.3.MST), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał:
Czytaj więcej >> Wątpliwości związane z korzystaniem z ulgi IP Box – interpretacje podatkowe
Wyroki na korzyść podatników
Spór pomiędzy organami interpretacyjnymi a podatnikami zamierzającymi skorzystać z ulgi IP Box zaczęły rozstrzygać sądy administracyjne. Te natomiast, obecnie stają po stronie podatnika.
Jednym z pierwszych wyroków korzystnych dla podatnika, jest wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim (I SA/Go 115/20). Sąd zwrócił uwagę, iż przepisy ustaw o podatkach dochodowych nakładają na podatników obowiązek prowadzenia ewidencji w sposób rzetelny i sprawdzalny.
Ważny fragment
Tak długo więc, jak zapisy ewidencji będą zgodne z prawdą, wymóg prowadzenia odrębnej ewidencji należy uznać za spełniony.
W innym roku, WSA we Wrocławiu (I SA/Wr 170/20) wskazał, iż:
Natomiast w najnowszym wyroku WSA w Gdańsku (I SA/Gd 13/20) zauważył, iż żaden z przepisów regulujących zasady prowadzenia ewidencji nie określa jej formy ani nie narzuca podatnikom ram czasowych, w jakich ewidencję tę powinni przygotować.
Tak więc, nie ma znaczenia, czy podatnik będzie prowadził ewidencję na bieżąco, czy też rozpocznie przygotowanie ewidencji dla potrzeb ulgi IP Box dopiero w momencie podjęcia decyzji o skorzystaniu z preferencji podatkowej. Najistotniejsze jest bowiem, aby ewidencja była prowadzona w sposób zapewniający sprawdzalność i prawidłowość informacji wymaganych dla potrzeb rozliczenia ulgi IP Box.
Podsumowując, stanowiska zajmowane w przywołanych wyrokach przez WSA należy uznać za zdecydowanie korzystne dla podatników, co z pewnością pozytywnie wpłynie na sytuację podmiotów, które w przyszłości będą chciały skorzystać z ulgi IP Box. Rozbieżność linii interpretacyjnej i orzeczniczej może natomiast w przyszłość wpłynąć na konieczność zajęcia oficjalnego stanowiska przez Ministerstwo Finansów. Przywołane wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych są nieprawomocne, dlatego istotne dla ukształtowania praktyki w zakresie ewidencji może okazać się stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.
WSPÓŁAUTOR: Joanna Krajnik, Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe