1 stycznia 2021 r. nastąpiły duże zmiany w zakresie właściwości urzędów skarbowych. Największych podatników (o przychodach/obrocie netto powyżej 50 mln ERU) obsłuży jeden urząd skarbowy – I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (I MUS). Co jeszcze nas czeka?
Podsumowanie:
- I Mazowiecki Urząd Skarbowy będzie również urzędem właściwym dla spółek giełdowych/banków/ubezpieczycieli oraz podatkowych grup kapitałowych (i spółek wchodzących w ich skład).
- 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych (WUS) zajmie się obsługą dużych podmiotów gospodarczych (przychód/obrót netto od 3 mln euro do 50 mln euro) oraz przedsiębiorców zagranicznych o dużej skali (tj. przychód/obrót netto od 3 mln euro) oraz oddziałów firm zagranicznych.
- Drobne firmy, nawet z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych 380 urzędów skarbowych.
- Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie (LUS) będzie wyspecjalizowanym w skali kraju urzędem odpowiedzialnym za podatek u źródła WHT.
- Centralizacją obsługi funduszy inwestycyjnych i emerytalnych – zajmie się II Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (II MUS).
Zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpiła 1.01.2021 r. automatycznie i nie powoduje konieczności składania do urzędu skarbowego zawiadomienia o zmianie ani aktualizacji VAT-R. „Nowe” urzędy skarbowe będą wysyłały informację o zmianie właściwości, z uwagi jednak na skalę tego przedsięwzięcia proces powinien się zakończyć do końca stycznia.
Zmiana właściwości urzędów skarbowych: deklaracje VAT, CIT, PIT, WHT
- Deklaracje VAT
Od 1 stycznia 2021 r. deklaracje JPK_VAT oraz korekty tych dokumentów za okresy rozliczeniowe upływające przed tą datą, w tym za ostatni okres rozliczeniowy 2020 r., składa się do urzędu skarbowego właściwego po zmianie (art. 18a ustawy Ordynacja podatkowa). Oznacza to, iż deklaracje JPK_V7M za grudzień 2020 r. lub JPK_V7K za IV kwartał 2020 r. należy złożyć do „nowego” urzędu skarbowego.
Również korekty deklaracji sporządzane od 01.01.2021 składane są już do „nowych” urzędów niezależnie od okresu, którego dotyczą.
- Deklaracje CIT
Zeznanie CIT za 2020 rok, należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego na dzień 1 stycznia 2021 roku, a więc do urzędu właściwego po zmianie.
Podmioty, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i zakończył się po dniu 31 grudnia 2020 r. zeznanie CIT za 2020 rok, powinny złożyć do urzędu skarbowego, który był właściwy w pierwszym dniu tego roku podatkowego.
- Deklaracje PIT
Deklaracje PIT za 2020 rok należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego na dzień 1 stycznia 2021 roku, a więc do urzędu skarbowego właściwego po zmianie.
Natomiast deklaracje PIT-11 za 2020 rok należy złożyć, tak jak wcześniej, do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres zamieszkania podatnika. Zmiana właściwości urzędu dla płatnika nie ma tutaj znaczenia.
- Deklaracje WHT – CIT-10Z / IFT-2R / IFT-1R
Deklaracje dotyczące podatku u źródła w zakresie osób prawnych należy złożyć do Lubelskiego Urzędu Skarbowego.
Deklaracje dotyczące podatku u źródła w zakresie osób fizycznych (czyli IFT-1R) należy złożyć do Urzędu Skarbowego właściwego po zmianie.
Zmiana właściwości urzędów skarbowych: wpłaty podatku, zaświadczenia, kontrole i postępowania
- Wpłaty podatku
Wpłaty podatku należy co do zasady dokonywać na mikrorachunek. W przypadku wpłaty innych niż dokonywane na mikrorachunek (np. akcyza, PCC), należy dokonać na rachunek „nowego” urzędu skarbowego.
- Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach
Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach po 1.1.2021 wydaje US właściwy po zmianie.
- Kontrole/postępowania podatkowe/postępowania karne – skarbowe
Kontrole podatkowe oraz postepowania podatkowe rozpoczęte i niezakończone przez urzędy skarbowe właściwe przed dniem 1 stycznia 2021 r. kontynuują urzędy skarbowe właściwe przed zmianą – godnie z zasadą ciągłości wyrażoną w art. 18b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Postępowania karne skarbowe prowadzone przed 1.01.2021 r. będą kontynuowane przez urzędy skarbowe właściwe przed zmianą.
- Kontrole w podatku u źródła
Postępowania podatkowe dotyczące „podatku u źródła”, które zostały rozpoczęte i niezakończone przez urzędy skarbowe właściwe przed 1.01.2021 r. kontynuują urzędy właściwe przed zmianą.
- Nierozpatrzone wnioski
Niezrealizowane wnioski o rejestrację kasy fiskalnej, będą rozpatrywane przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego od 1.01.2021 r, a więc w „nowym” urzędzie skarbowym.
Niezrealizowane wnioski, które nie zostały objęte postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, dotyczące udzielenia ulg w spłacie zobowiązań podatkowych poprzez odroczenie terminu płatności lub rozłożenia podatku na raty, będą rozpatrywane przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego od 1.01.2021 r, a więc w „nowym” urzędzie skarbowym.
W dniu 7.01.2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian we właściwości wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Można je znaleźć tutaj: https://www.podatki.gov.pl
Rozporządzenia zmieniające:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000244401.pdf
Warszawa, dnia 31 grudnia 2020 r. Poz. 2444
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1) z dnia 29 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyznaczenia organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania niektórych zadań Krajowej Administracji Skarbowej oraz określenia terytorialnego zasięgu ich działania
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2410 (centralizacja zadań)
Warszawa, dnia 30 grudnia 2020 r. Poz. 2410
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1) z dnia 28 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych