Za zadłużenie powstałe z tytułu nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w pewnych okolicznościach, a zwłaszcza w przypadku, gdy niemożliwe jest wyegzekwowanie tych należności od płatnika składek, odpowiadać mogą również osoby trzecie. Wynika to wprost z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Osoby trzecie, o których wspominaliśmy w naszej Akademii, tj. członkowie zarządu spółek kapitałowych (również spółek w organizacji), członkowie organów zarządzających osób prawnych innych niż wskazane spółki kapitałowe, wspólnicy spółek osobowych, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału, właściciel, samoistny posiadacz lub użytkownik wieczysty rzeczy lub prawa majątkowego, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa a także firmant, członek rodziny współdziałający z podatnikiem lub rozwiedziony małżonek odpowiadają również solidarnie całym swoim majątkiem za zaległości powstałe w rozliczeniu płatnika z ZUS.
Odpowiedzialność solidarna w tym przypadku polega na tym, że ZUS może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie ZUS przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.
Nie oznacza to oczywiście, że solidarny charakter odpowiedzialności pozwala ZUS na pełną swobodę w wyborze podmiotów odpowiedzialnych za zobowiązania. W tym zakresie musi zbadać istnienie przesłanek umożliwiających orzeczenie takiej odpowiedzialności.
Odpowiedzialność ta ma również charakter posiłkowy – a więc w pierwszej kolejności zobowiązanie egzekwowane jest od płatnika składek, jak też akcesoryjny – musi istnieć obowiązek wobec płatnika, a osoba trzecia nie ma wpływu na istnienie i wysokość zobowiązania.
Sprawdź Kontrola i postępowanie podatkowe Grant Thornton