Skarga złożona przez Krajową Radę Doradców Podatkowych
23 lipca Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie skargi złożonej w 2019 roku przez samorząd zawodowy doradców podatkowych, zaledwie kilka miesięcy po wejściu w życie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych. Zakres skargi obejmował przepisy rozdziału 11a Ordynacji Podatkowej, czyli przede wszystkim kwestie związane z naruszeniem tajemnicy zawodowej doradców podatkowych oraz innych zawodów zaufania publicznego a także prawo do prywatności i ochronę tajemnicy komunikowania się. Eksperci zwracali również uwagę, że polskie przepisy mają dużo szerszy zakres niż dyrektywa UE.
Nieprecyzyjne przepisy, powodowały na przestrzeni lat wiele wątpliwości interpretacyjnych, a za niezastosowanie się do nich groziły nieproporcjonalnie wysokie sankcje. Samo wprowadzenie przepisów dotyczących MDR do polskiego porządku prawnego związane było z wdrażaniem przepisów unijnych, jednak jak podkreślono w skardze, zakres polskich przepisów jest znacznie szerszy, niż przewidywała dyrektywa. Od początku wejścia w życie przepisów, ich stosowanie budziło liczne wątpliwości. Co więcej organy podatkowe coraz częściej pytają podczas kontroli, czy określone zdarzenie zostało zgłoszone jako schemat podatkowy.
Więcej w artykule: Organy podatkowe coraz częściej pytają o MDR
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Przełomowy wyrok TK w zakresie raportowania schematów podatkowych (MDR)
W wyroku o sygn. 13/20 skład orzeczniczy uznał przepisy MDR, w zakresie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych za niezgodne z Konstytucją.
Skład sędziowski orzekł, że ochrona tajemnicy zawodowej stanowi fundament zawodu zaufania publicznego, który funkcjonuje w interesie publicznym. Wobec tego ingerencja w fundamentalną dla doradców zasadę ochronę tajemnicy zawodowej może mieć miejsce tylko w szczególnie uzasadnianych przypadkach.
Za niezgodny z Konstytucją uznał w szczególności przepis, który zobowiązuje promotora, będącego doradcą podatkowym, do przekazania szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schemacie podatkowym.
Ważny fragment
Warto mieć na uwadze, że wyrok TK nie oznacza niezgodności z konstytucją przepisów o schematach podatkowych. Zakwestionował jedynie regulacje zobowiązujące doradców podatkowych będących współautorami schematów do informowania o nich władz skarbowych. Zdaniem Trybunału, zaskarżone przepisy nie spełniają konstytucyjnego standardu ochrony tajemnicy zawodowej, uniemożliwiając doradcom działanie na rzecz ochrony praw ich klientów.
Z orzeczenia Trybunału wynika wyraźnie, że klient nie jest dysponentem tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego i nie ma możliwości uwolnić doradcy podatkowego od tego obowiązku.
Nie pozostaje nic innego jak obecnie czekać na reakcję ustawodawcy w zakresie zmiany przepisów dotyczących MDR.
Podsumowanie
Przepisy dotyczące MDR nie zostały wyeliminowane z polskiego prawa podatkowego i obowiązek raportowania wciąż obejmuje polskich podatników. Z uwagi na skomplikowanie przepisów, warto wszelkie wątpliwości w zakresie MDR konsultować z ekspertami w tej dziedzinie.