Niniejszy artykuł zawiera ogólne informacje na temat wykazywania ulg podatkowych w CIT-8. Warto również pamiętać o tym, że nawet jeśli nie zdążymy wykazać ulg podatkowych w marcu, w pierwotnym zeznaniu, zawsze możemy to zrobić w drodze korekty.
Ulga B+R w zeznaniu CIT-8
Najdłużej obowiązująca z omawianych dzisiaj preferencji – ulga B+R dedykowana jest przede wszystkim producentom oraz branży IT. W zeznaniu CIT-8 doczekała się swojego odrębnego załącznika o nazwie CIT/BR: INFORMACJA O ODLICZENIACH OD PODSTAWY OPODATKOWANIA KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODÓW PONIESIONYCH NA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWĄ.
Na przestrzeni lat przechodził on niewielkie zmiany.
Obecnie we wspomnianym załączniku należy wykazać koszty kwalifikowane, z podziałem na ich poszczególne rodzaje. Warto zwrócić uwagę, że ten załącznik jest przeznaczony także dla podatników, którzy posiadają status CBR. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności przy wpisywaniu kwot, aby omyłkowo nie wykazać ich w nieodpowiednich polach, np. podatnik nieposiadający statusu CBR wykaże kwoty w polach przeznaczonych dla podatników posiadających ten status.
Pewnym novum w załączniku CIT/BR jest to, że wykazuje się nieodliczone w latach ubiegłych koszty kwalifikowane z podziałem na poszczególne lata. Dotychczas były one wykazywane w sposób zbiorczy, jedną pozycją.
Po wypełnieniu załącznika CIT/BR w sposób automatyczny zostanie przeniesiona kwota kosztów kwalifikowanych do CIT-8, a konkretnie do pola „Odliczenia zmniejszające podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową” w sekcji ODLICZENIA OD PODSTAWY OPODATKOWANIA.
Ważny fragment
Załącznik CIT/BR powinien zostać złożony za dany rok także w sytuacji, kiedy podatnik nie będzie mógł odliczyć kosztów kwalifikowanych ze względu na stratę albo niewystarczającą podstawę opodatkowania. Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie odliczenie tych kosztów w kolejnych 6 latach.
Ulga IP Box w zeznaniu CIT-8
Ulga IP Box, analogicznie jak B+R, doczekała się swojego oddzielnego załącznika do rocznego zeznania – CIT/IP: INFORMACJA O WYSOKOŚCI DOCHODU (STRATY) Z KWALIFIKOWANYCH PRAW WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ ORAZ PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB PRAWNYCH.
We wspomnianym załączniku podatnik powinien wykazać liczbę IP, z tytułu których zamierza skorzystać z ulgi IP Box w danym roku. Podział na poszczególne IP wynika wprost z przepisów regulujących ulgę.
W następnej kolejności podatnik wykazuje łączne przychody i koszty ze wszystkich IP. Co ważne – nie dokonuje się tutaj podziału przychodów na poszczególne IP, niemniej jednak podatnik powinien dysponować taką ewidencją na wypadek pytań ze strony urzędu skarbowego.
Ważny fragment
W CIT-8 w pozycjach przeznaczonych do wykazania przychodów i kosztów, które są opodatkowane na zasadach ogólnych, podatnik nie wykazuje tych kwot przychodów i kosztów, które zostały wykazane w załączniku CIT/IP. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której to te same przychody zostaną wykazane do opodatkowania według zasad ogólnych oraz preferencyjną stawką 5%.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Ulga na robotyzację w zeznaniu CIT-8
Dla ulgi na robotyzację przeznaczony jest formularz CIT-RB: INFORMACJA O KOSZTACH UZYSKANIA PRZYCHODÓW PONIESIONYCH NA ROBOTYZACJĘ.
Ważny fragment
Formularz CIT-RB nie stanowi załącznika do zeznania CIT-8, lecz jest dokumentem składanym oddzielnie, równolegle z CIT-8.
W formularzu CIT-RB podatnik wykazuje sumę kosztów poniesionych na robotyzację, z podziałem na poszczególne rodzaje tych kosztów – podział wynika wprost z przepisów regulujących ulgę na robotyzację. Co ważne, należy wykazać kwoty w pełnych wysokościach, ponieważ dopiero w kolejnym kroku następuje ich zadeklarowanie w wysokości 50% (tj. zgodnie z limitem wynikającym z ulgi na robotyzację).
Dodatkowo podatnik wskazuje, czy w danym roku nabył pierwszego robota przemysłowego.
Po wypełnieniu formularza CIT-RB należy wykazać kwotę do odliczenia w załączniku CIT-8/O w pozycji „Odliczenie z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację, na podstawie art. 38eb ustawy”. To bardzo ważne, ponieważ załącznik CIT-8/O stanowi jedyny pomost pomiędzy CIT-RB a CIT-8. Jeśli kwota kosztów kwalifikowanych nie zostanie wykazana w CIT-8/O, wówczas nie zostanie ona odjęta od podstawy opodatkowania.
Ulga na ekspansję w zeznaniu CIT-8
Dla ulgi na ekspansję nie przewidziano oddzielnego formularza, czy załącznika, jak w przypadku poprzednio wymienionych preferencji. W
przypadku ulgi na ekspansję koszty kwalifikowane wykazuje się w załączniku CIT-8/O, a konkretnie w pozycji: „Odliczenie z tytułu kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, na podstawie art. 18eb ustawy”.
Ważny fragment
Roczny limit kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na ekspansję wynosi 1.000.000 zł, zatem jest to maksymalna kwota, którą można wykazać w załączniku CIT-8/O.
Ulga na prototyp w zeznaniu CIT-8
Analogicznie jak w przypadku ulgi na ekspansję, również w przypadku ulgi na prototyp nie występuje odrębny formularz czy załącznik, do wykazania kosztów w ramach tej ulgi.
Koszty kwalifikowane podatnik powinien wykazać w załączniku CIT-8/O, a konkretnie w pozycji: „Odliczenie z tytułu kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek nowego produktu, na podstawie art. 18ea ustawy”.
Właściwe wykazanie ulg podatkowych w rocznym zeznaniu podatkowym jest podstawą do dokonania zwrotu nadpłaty podatku, czy też możliwości odliczenia tych kosztów w latach ubiegłych. Przed złożeniem zeznania warto upewnić się, że wszystko zostało wykazane we właściwy sposób.
Czytaj więcej:
- Podatek od przerzuconych dochodów w zeznaniu CIT-8 za 2023 r.
- Jak ująć ulgę B+R w zeznaniu rocznym?
- Strata podatkowa a ulga B+R
- Ulga B+R i ulga IP Box – 25 faktów i mitów
- Ulga na prototyp – 15 faktów i mitów
- Ulga na robotyzację – maszyny i urządzenia peryferyjne
- Ulga na ekspansję – jak bezpiecznie skorzystać