[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej streszczenie]
Które wydatki inwestycyjne wzrosną?
Najwięcej, bo 38% dużych i średnich firm w Polsce, deklaruje wzrost nakładów na sprzęt, m.in. linie produkcyjne czy nowe maszyny, a 48% badanych zapowiada ich utrzymanie względem roku poprzedniego.
Co trzeci (32%) przedsiębiorca zamierza w tym roku zwiększyć wydatki na inwestycje w technologie IT np. systemy, licencje, czy sprzęt IT. Co czwarty (25%) wyda więcej na ekspansję geograficzną, z co piąty (22%) na rozwój kapitału ludzkiego, m.in. poprzez inwestycje w benefity, czy szkolenia.
Jedynie 18% firm planuje zwiększyć budżet na inwestycje w nowe produkty i usługi, 16% zamierza podnieść wydatki na budynki, a 15% myśli o większych nakładach na badania i rozwój. Większe budżety na fuzje i przejęcia przewidziało jedynie 3% badanych.
Co do zasady przedsiębiorcy zdecydowali się utrzymać w poszczególnych kategoriach wydatki inwestycyjne z roku poprzedniego. W porównaniu z rokiem ubiegłym widać dużo większą rezerwę firm do zwiększania wydatków na inwestycje. Jednak z drugiej strony firmy nie są także skłonne do cięć wydatków. Najwięcej przedsiębiorstw – 8% – deklaruje, że ograniczy budżety na inwestycje w budynki. 5% planuje wydać mniej rdr na pracowników, a 4% na sprzęt. W pozostałych kategoriach odsetek firm zmniejszających budżety nie przekracza 1%.
Główny Ekonomista Grant Thornton
Wyniki naszego badania pokazują, że menedżerowie średnich i dużych firm – a więc najważniejszych dla inwestycji segmentów wielkości przedsiębiorstw - pozostają ostrożnymi, ale jednak optymistami. Optymistami, gdyż pomimo widocznej w momencie zbierania ankiet (grudzień 2024) niepewności, w tym geopolitycznej, 38% z nich deklarowało wzrost nakładów na sprzęt, a kolejne 48% - ich utrzymanie na poziomie z poprzedniego roku. Ostrożnymi, gdyż zdając sobie sprawę ze skali niepewności, znacznie większa część decydentów unikała precyzyjnych deklaracji co do skali inwestycji, zdając sobie sprawę, że bieg wypadków może je szybko skorygować. Ich przeczucia znalazły potwierdzenie w rzeczywistości – skala niepewności, którą przyniósł początek kadencji nowego prezydenta USA koryguje w dół większość założeń z końca 2024 r., zaś wprowadzenie od 3 kwietnia ceł na samochody z UE będzie odczuwalne w polskim przemyśle.
Associate Partner, Departament Doradztwa
Zmniejszona chęć na inwestycje, a także mniejsza gotowość do finansowania nowych inwestycji długiem zewnętrznym wynika z tego, że finansowanie pozostaje drogie, głównie za sprawą wysokich stóp referencyjnych NBP. Aby inwestycja przyniosła oczekiwany rezultat finansowy, musi generować wyższą zyskowność, tak by pokryć koszt obsługi długu. Otoczenie, zwłaszcza wyższe koszty prowadzenia działalności, ciągną w dół zyskowność operacyjną. Niewiele firm może w łatwy sposób ją zwiększyć.
W co zainwestują polscy przedsiębiorcy? Jakie będą źródła finansowania inwestycji?