Emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym oraz osoby odpowiedzialne za prospekty emisyjne od 3 lipca 2016 roku obowiązują wytyczne dotyczące alternatywnych pomiarów wyników. W praktyce oznacza to konieczność dodatkowych ujawnień w raportach okresowych i bieżących oraz w prospektach emisyjnych.
Cel, przedmiot i zakres wytycznych
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ang. European Securities and Markets Authority, dalej: ESMA) w dniu 5 października 2015 roku przyjął Wytyczne w zakresie Alternatywnych Pomiarów Wyników (ang. Alternative Performance Measures, dalej: APM). Wytyczne te powinny być stosowane począwszy od 3 lipca 2016 roku, a ich celem jest poprawa porównywalności, wiarygodności i zrozumienia alternatywnych pomiarów wyników.
Wytyczne ESMA w zakresie APM skierowane są do:
- emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym – w odniesieniu do publikowanych przez tych emitentów informacji regulowanych,
- osób odpowiedzialnych za prospekt emisyjny – w odniesieniu do publikowanych prospektów i suplementów do prospektów.
Informacje regulowane zostały w Wytycznych określone jako wszystkie informacje, które emitenci papierów wartościowych mają obowiązek ujawniać zgodnie z obowiązującymi przepisami przyjętymi na podstawie Dyrektywy 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (dalej: Dyrektywa w sprawie przejrzystości) oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 (dalej: Rozporządzenie MAR). Oznacza to, że APM powinny być identyfikowane – poza prospektami emisyjnymi – również w raportach bieżących oraz raportach okresowych, choć nie w pełnym zakresie. Na zasadzie odstępstwa od powyższego, Wytyczne nie mają zastosowania do APM ujawnionych w sprawozdaniach finansowych oraz ujawnionych zgodnie z wymogami przepisów regulujących sporządzanie prospektów emisyjnych w takich częściach prospektów jak informacje finansowe pro forma, transakcje z podmiotami powiązanymi, prognozy wyników, wyniki szacunkowe, oświadczenie o kapitale obrotowym oraz oświadczenie o kapitalizacji i zadłużeniu. Dla przykładu, w publikowanym przez spółkę giełdową raporcie rocznym Wytyczne nakazują identyfikować APM w sprawozdaniu zarządu z działalności, pomijają natomiast sprawozdanie finansowe stanowiące również element tego raportu (analogiczne do Wytycznych wymogi odnoszące się do sprawozdań finansowych zawiera zaktualizowany MSR 1). Innym przykładem informacji regulowanych objętych Wytycznymi mogą być informacje (raporty bieżące) ujawniane zgodnie z wymogami art. 17 Rozporządzenia MAR.
Sprawdź Audyt Grant Thornton