Uszczelnianie systemu podatkowego jest tematem wciąż obecnym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jedną z dróg zmierzających do tego celu jest modyfikowanie obowiązków dotyczących cen transferowych.
[Pobierz Kompendium lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
Z mniejszymi lub większymi modyfikacjami mamy do czynienia każdego roku. Dlatego też, tak istotnym jest, aby być na bieżąco z aktualnymi przepisami i wynikającymi z nich obowiązkami oraz ewentualnymi konsekwencjami ich niedopełnienia. W związki z powyższym, jak co roku, przygotowaliśmy dla Państwa podsumowanie aktualnych regulacji.
Materiał dotyczy transakcji realizowanych po 31 grudnia 2021 r. A zatem jest on właściwym punktem odniesienia podczas określania i wypełniania obowiązków za rok podatkowy 2022 (zakładając zbieżność roku podatkowego i kalendarzowego) jak również za trwający rok 2023.
Te zmiany, które najbardziej rzucają się w oczy to:
- zmiana terminów na przygotowanie dokumentacji cen transferowych oraz złożenia informacji o cenach transferowych (TPR);
- rozszerzenie katalogu zwolnień z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych o tzw. „czyste refakturowanie” oraz transakcje objęte safe harbour;
- podniesienie progów dla transakcji z tzw. „rajami podatkowymi”;
- włączenie oświadczenia o cenach transferowych do formularza TPR, przy istotnej zmianie zasad jego podpisywania;
- wprowadzenie 14 dniowego terminu na przekazanie dokumentacji cen transferowych w przypadku kontroli;
- uchylenie przepisów dotyczących pośrednich transakcji rajowych.
Nieco mniej wybijającą się, ale bardzo istotną zmianą jest wprowadzenie regulacji wyjaśniającej możliwość złożenia bezpiecznego oświadczenia, w przypadku nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń wykazywanych wyłącznie dla celów podatkowych.
Staraliśmy się w krótkim, przejrzystym, a jednocześnie kompletnym materiale dać Państwu narzędzie, które pozwoli łatwo nawigować po aktualnych wymaganiach ustawowych.
Ufamy, że materiał okaże się dla Państwa pomocny.