Ulga na prototyp
Ulga na prototyp umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania 30% kosztów poniesionych na produkcję próbną nowych produktów. W ramach ulgi można odliczyć zarówno koszty materiałów, jak i pracy, a także koszty testowania i walidacji prototypów.
Przepisy regulujące ulgę na prototyp umożliwiają zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wydatków poniesionych na zakup środków trwałych zaliczanych do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Grupy te obejmują między innymi:
- Kotły i maszyny energetyczne – kotły grzewcze, turbiny parowe, silniki wiatrowe, koła wodne, silniki elektryczne, zespoły prądotwórcze, reaktory jądrowe etc.
- Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania – tokarki, wiertarki, frezarki, maszyny i urządzenia do przetłaczania, urządzenia do wymiany ciepła, procesów materiałowych etc.
- Maszyny, urządzenia i aparatury specjalistyczne – maszyny, urządzenia i aparatury dla przemysłu: chemicznego, górniczego, gazowniczego, odlewniczego, torfiarskiego, geodezyjnego, kartograficznego, , maszyny dla przemysłu surowców mineralnych, maszyny do produkcji wyrobów z metali i tworzyw sztucznych, maszyny do produkcji wyrobów włókienniczych odzieżowych, ze skóry etc.
- Urządzenia techniczne – urządzenia i aparatury energii elektryczne, urządzenia dla radiofonii, telewizji, telefonii i telegrafii, urządzenia elektroenergetyczne przetwórcze i zasilające, urządzenia nieprzemysłowe etc.
- Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenia gdzie indziej niesklasyfikowane
Zastosowanie wskazanych powyżej grup KŚT pozwala na zaliczenie do ulgi na prototyp bardzo wielu różnych rodzajów środków trwałych, co sprowadza się do tego, że niemal każdy producent, który wprowadza do swojej oferty nowe produkty, jest uprawniony do zastosowania ulgi na prototyp.
Czytaj więcej: Ulga na prototyp – dla kogo?
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Ulga na robotyzację
Ulga na robotyzację umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na zakup i instalację robotów przemysłowych i innych maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. W ramach ulgi można odliczyć zarówno koszty zakupu, jak i montażu, transportu, instalacji, uruchomienia i szkolenia pracowników z obsługi robotów.
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych,
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
- urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2) koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych;
3) koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
4) opłaty, ustalone w umowie leasingu, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Ulga na robotyzację umożliwia zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wiele rodzajów kosztów, co przekłada się na to, że wielu przedsiębiorców inwestujących w robotyzację może z niej skorzystać.
Czytaj więcej: Ulga na robotyzację – dla kogo?
Ulga na prototyp i na robotyzacje: nowe środki trwałe
Zarówno ulga na prototyp jak i ulga na robotyzację dają możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków związanych z nabywaniem środków trwałych. Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię – ustawodawca umożliwił zaliczanie do kosztów kwalifikowanych wyłącznie wydatków ponoszonych na fabrycznie nowe środki trwałe.
W przypadku ulgi na prototyp ustawodawca wskazał: „Za koszty produkcji próbnej nowego produktu uznaje się cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3, lub koszt wytworzenia, o którym mowa w art. 16g ust. 4, fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji.”
Z kolei w przypadku ulgi na robotyzację zastrzeżono w przepisach: „Za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się koszty nabycia fabrycznie nowych (…).”
To istotne ograniczenie dla podatników, którzy nabywają używane środki trwałe. Niemniej jednak uzyskanie korzyści podatkowej dzięki zastosowaniu ulgi na robotyzację może skutkować tym, że będą mogli oni ponieść wyższy wydatek na nabycie nowych środków trwałych.
Ulga na robotyzację oraz ulga na prototyp to bardzo interesujące preferencje podatkowe, którymi niewątpliwie powinni zainteresować się producenci. Istotnym zastrzeżeniem jest konieczność nabywania nowych środków trwałych, co jednak nie zmienia faktu, że właściwe zastosowanie ulg nada czyni je atrakcyjnymi.
AUTOR: Hubert Cynkier, Doradztwo podatkowe
Cykl ABC ulg podatkowych:
-
- Autorskie prawo do programu komputerowego – ulga B+R, IP Box, 50% KUPpublikacjaAutorskie prawo do programu komputerowego- ulga B+R, IP Box, 50% KUP
- Badania lub rozwój – warunki do zastosowania ulgi B+RpublikacjaBadania lub rozwój – warunki do zastosowania ulgi B+R
- Centrum Badawczo Rozwojowe – dodatkowe uprawnienia w uldze B+RpublikacjaCentrum Badawczo Rozwojowe – dodatkowe uprawnienia w uldze B+R
- Działalność twórcza jako warunek do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodówpublikacjaDziałalność twórcza jako warunek do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu
- Etap rozruchu technologicznego w uldze na prototyppublikacjaEtap rozruchu technologicznego w uldze na prototyp
- Fabrycznie nowe środki trwałe w uldze na robotyzację i prototyp
- Gry komputerowe a ulgi podatkowepublikacjaGry komputerowe a ulgi podatkowe
- Harmonijność ulg podatkowychpublikacjaHarmonijność wdrażania ulg podatkowych
- Innowacyjni pracownicy – możliwość stosowania ulgi B+R w trakcie rokupublikacjaInnowacyjni pracownicy – możliwość stosowania ulgi B+R w trakcie roku
- Jednostki naukowe w ulgach podatkowychpublikacjaJednostki naukowe w ulgach podatkowych
- Koszty kwalifikowane w ulgach podatkowychpublikacjaKoszty kwalifikowane w ulgach podatkowych
- Leasing środków trwałych w ulgach podatkowych
- Milion złotych dodatkowych kosztów dzięki uldze na ekspansję
- Nexus – wskaźnik w uldze IP Box
- Okresy obowiązywania ulg podatkowych
- Podmioty kwalifikujące się do ulg podatkowych
- Robotyzacja procesów a preferencje podatkowe
- Strata a możliwość skorzystania z ulg podatkowych
- Transformacja ekologiczna a ulgi podatkowe
- Umowa z NCBR a prawo do zastosowania ulg podatkowych
- Własność intelektualna w ulgach podatkowych
- Zeznanie podatkowe – wykazanie ulg
- Autorskie prawo do programu komputerowego – ulga B+R, IP Box, 50% KUP