Spis treści
- MDR-1, czyli kiedy pojawia się schemat
- Jak przebiega proces składania MDR-1?
- MDR-2, czyli kiedy nie wiadomo, czy składać MDR-1
- Jak przebiega proces składania MDR-2?
- MDR-3, czyli kiedy pojawia się korzyść
- Jak przebiega proces składania MDR-3 w przypadku najbardziej problematycznym, tj. spółek kapitałowych?
W trzecim artykule z cyklu „12 Przykazań Procedur Podatkowych” poruszamy temat tego, jak w praktyce wypełnić obowiązki raportowania, z punktu widzenia podmiotów, co do zasady, innych niż profesjonalni promotorzy lub wspomagający.
MDR-1, czyli kiedy pojawia się schemat
MDR-1 to „podstawowa” informacja o schemacie podatkowym, o powstaniu obowiązku złożenia której, podobnie jak MDR-2 i MDR-3, piszemy szerzej w poprzednim artykule z serii „Schematy podatkowe – obowiązki promotora, korzystającego i wspomagającego.”
MDR-1 jest bardzo rozbudowany i w praktyce może zdarzyć się sytuacja, w której raportujący nie ma wiedzy, by uzupełnić zawartość wszystkich pól. Przepisy nie nakładają wówczas obowiązku aktywnego poszukiwania informacji, które należy zawrzeć w informacji. Jeżeli więc wypełnienie określonego pola Załącznika MDR-1 jest niemożliwe z uwagi na brak informacji, należy w to pole wpisać adnotację „Zgłaszający nie posiada informacji”.
Ważny fragment
Informacja MDR-1 może zostać złożona przez dowolną osobę na podstawie pełnomocnictwa. Nie umocowuje do tego ogólne pełnomocnictwo do składania deklaracji drogą elektroniczną. Umocowanie można udokumentować ogólnym pełnomocnictwem do reprezentowania w sprawach podatkowych lub pełnomocnictwem szczególnym składanym na formularzu PPS-1.
Jak przebiega proces składania MDR-1?
- Wygenerowanie pliku z informacją MDR-1 przy pomocy kreatora dostępnego tutaj.
- Podpisanie wygenerowanego dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Oznaką potwierdzającą prawidłowe podpisanie pliku jest wygenerowanie przez system profilu zaufanego pliku o większym rozmiarze (podpis kwalifikowany powiększa ilość danych, jakie zawiera plik). W przypadku ustanowienia pełnomocnika wystarczy, że plik elektronicznie podpisze pełnomocnik. Jeżeli podatnik składa informację samodzielnie, plik musi zostać podpisany zgodnie ze sposobem reprezentacji właściwym dla podmiotu.
- Przesłanie podpisanego pliku przy pomocy interfejsu dostępnego tutaj.
MDR-2, czyli kiedy nie wiadomo, czy składać MDR-1
MDR-2 jest obowiązany złożyć podmiot, który pełni rolę wspomagającego i powziął wątpliwość, czy podejmuje się prac związanych za schematem podatkowym podlegającym raportowaniu. Przepisy o MDR są w wielu aspektach niejasne, nieprecyzyjne i o taką „wątpliwość” bardzo łatwo. Z tego względu konieczność przesłania zgłoszenia MDR-2 może pojawić się nie tylko w firmach doradczych, ale też w innych sytuacjach, np. spółek holdingowych czy innych podmiotów powiązanych wzajemnie pomagających sobie w rozliczeniach podatkowych.
Jak przebiega proces składania MDR-2 ?
Proces składania MDR-2 przebiega w krokach tożsamych z MDR 1 (wygenerowanie pliku w oparciu o interfejs dostępny na stronie, podpisanie i przesłanie), z tą oczywistą różnicą, że w oknie „Utwórz nowy dokument” należy wybrać MDR-2. Zawiadomienie MDR-2, podobnie jak MDR-1, może przekazać pełnomocnik.
MDR-3, czyli kiedy pojawia się korzyść
Analogicznie, od strony technicznej (utworzenie informacji za pomocą interfejsu – podpisanie elektroniczne – wysyłka). Najistotniejszą różnicą w stosunku do poprzednich jest sposób podpisywania. Plik zawierający informację MDR-3 powinien być podpisany przez osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji podmiotu.
Jak przebiega proces składania MDR-3 w przypadku najbardziej problematycznym, tj. spółek kapitałowych?
- Wygenerowanie pliku MDR-3 przy pomocy kreatora.
- Podpisanie wygenerowanego dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez pierwszą osobę uprawnioną do reprezentacji.
- Przesłanie podpisanego pliku do następnej osoby uprawnionej do reprezentacji i podpisanie go przez następną osobę uprawnioną do reprezentacji (powtórzenie operacji dla wszystkich osób).
- Przesłanie podpisanego w ten sposób pliku przy pomocy interfejsu.
W praktyce mogą występować (zwłaszcza w przypadku wezwań do uzupełnienia informacji) opóźnienia w nadawaniu Numeru Schematu Podatkowego (NSP), co ma swoje konsekwencje na etapie składania informacji MDR-3 przez korzystającego (podatnika) nie posiadającego NSP. W razie zaznaczenia podczas wypełniania informacji MDR-3 pola wskazującego, że podatnik nie dysponuje NSP, generator informacji MDR-3 wygeneruje zestaw pytań właściwych dla informacji MDR-1.
Wówczas należy wypełnić pojawiające się w takim trybie rubryki. Z tego względu na etapie składania informacji MDR-1 warto utrwalić treść informacji (zaznaczone „okienka”, zawartość pól uzupełnianych tekstem lub liczbowo). W razie rozbieżności w informacjach MDR-1 i MDR-3 podatnik musi liczyć się z wezwaniem do ich wyjaśnienia; zapewniając zgodność informacji MDR-1 i MDR-3 można tego uniknąć.
Ważny fragment
Jeżeli podatnik posiada dane dotyczące schematu podatkowego, które odbiegają od danych zawartych w otrzymanym potwierdzeniu nadania NSP lub informacji o schemacie podatkowym standaryzowanym, w informacji MDR-3 należy wskazać stan rzeczywisty ze wskazaniem, jakie informacje zawarte w poprzednich informacjach są niezgodne rzeczywistymi.
Czynność raportowania w praktyce jest prostsza niż stwierdzenie, czy trzeba raportować i na kim ciążą obowiązki. Może jednak sprawiać trudności, zwłaszcza z uwagi na konieczność podpisywania i wysyłki w formie elektronicznej. Nieposiadanie możliwości technicznych może uniemożliwić wypełnienie obowiązków wymaganych przepisami MDR w terminie. Warto się przed tym zabezpieczyć zanim powstanie obowiązek raportowania.
Nasz cykl ma za zadanie przybliżenie Państwu tej tematyki.
Podsumowanie
- Stwierdzenie, że należy zaraportować schemat podatkowy, to często dopiero początek drogi adresata przepisów MDR.
- Jeżeli raportujący nie ma pełnej wiedzy, jak uzupełnić zawartość wszystkich pól zgłoszenia, przepisy nie nakładają na niego obowiązku aktywnego poszukiwania takich informacji i może poprzestać na wiedzy posiadanej.
- Informację MDR-1 i zgłoszenie MDR-2 może złożyć pełnomocnik. Inaczej jest w przypadku informacji MDR-3, która musi być podpisana przez kierownika jednostki, tj., w spółkach kapitałowych, wszystkich członków zarządu, oraz wysłana przez jednego z nich.
AUTOR: Łukasz Kempa
Cykl „12 Przykazań Procedur Podatkowych” składa się z następujących artykułów:
1. Czym są schematy podatkowe (definicja)?
2. Schematy podatkowe – obowiązki promotora, korzystającego i wspomagającego
3. Jak zaraportować schemat podatkowy (terminy, technikalia)
4. Schematy podatkowe – cechy i kryterium korzyści.
5. Schematy podatkowe – kto musi mieć procedurę MDR?
6. Schematy podatkowe – jak przygotować procedurę MDR?
7. Podatek u źródła – jakie należności podlegają WHT?
8. Podatek u źródła – jak dochować należytej staranności i przygotować procedurę WHT?
9. Podatek u źródła – pojęcie beneficjenta rzeczywistego
10. Podatek u źródła – obowiązki w przypadku należności powyżej 2 mln PLN
11. Czym jest należyta staranność w VAT?
12. Jak przygotować własną procedurę należytej staranności VAT?