[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
W 2018 roku powołano do życia Polską Strefę Inwestycji (PSI), czyli to nowy system ulg podatkowych wspierających inwestycje firm działających w Polsce. Wejście do PSI (czyli uzyskanie tzw. decyzji o wsparciu) umożliwia przedsiębiorcom odliczanie części kosztów inwestycji od podatku, czym znacząco podnosi sens ekonomiczny tych przedsięwzięć. System ten zastąpił, a w praktyce znacznie rozszerzył, dotychczasowe rozwiązanie, jakim były Specjalne Strefy Ekonomiczne.
Jak wynika z najnowszej aktualizacji raportu „Inwestycyjna mapa Polski”, przygotowanego przez doradców podatkowych Grant Thornton, dzięki reformie na terenie dużej części Polski obowiązują już zasady niemal równe z tymi, jakie dotąd obowiązywały jedynie w SSE. Obecnie – po najnowszej corocznej aktualizacji parametrów PSI – aż 91 powiatów (z 380 istniejących w Polsce) to obszary, na których szczególnie łatwo uzyskać wsparcie inwestycji.
Największym wygranym reformy jest województwo podkarpackie – zlokalizowanych jest tu obecnie aż 15 uprzywilejowanych powiatów, w tym 7 z 33 tych uznanych przez nas za strefę najbardziej uprzywilejowaną („strefę niebieską”). Największym wygranym samej ostatniej aktualizacji parametrów PSI jest natomiast województwo warmińsko-mazurskie, gdzie lista uprzywilejowanych powiatów wzrosła z 10 do 12. O ulgę w ramach PSI łatwo też w województwa kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim.
W jakich powiatach szczególnie łatwo o ulgę? Które powiaty zyskały, a które straciły na ostatniej aktualizacji kryteriów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem.
Już nie specjalne strefy ekonomiczne tylko Polska Strefa Inwestycji. Gdzie najbardziej opłaca się inwestować, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku na nowych zasadach?
Aktualizacja 2022/2023