Końcówka zeszłego roku przyniosła spore zaskoczenie na rynkach finansowych. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w Polsce w grudniu 2016 r. podskoczyła – według wstępnego szacunku roczna dynamika cen wzrosła o 0,8 proc. Inflacja zawitała do naszego kraju pierwszy raz od czerwca 2014 r., kończąc tym samym pierwszy w historii wolnego rynku w Polsce okres deflacji.
Zaskakująco wysokie dane o inflacji oznaczają, że prawdopodobnie szybciej, niż dotąd zakładaliśmy, nastąpią podwyżki stóp procentowych w Polsce, a to oznacza, że koszty kredytów opartych o WIBOR będą rosły. Nic dziwnego, że na dane GUS natychmiast zareagował rynek transakcji Interest Rate Swap stanowiących zabezpieczenie kredytów przed wzrostem stawki WIBOR w przyszłości (transakcja zamieniająca stopę zmienną na stopę stałą). Jak widać na poniższym wykresie, w okresie od 30 grudnia 2016 do 03 stycznia 2017:
- stawka 5-cioletniego IRS wzrosła o 20 punktów bazowych (z 2,34%do 2,54%)
- stawka 10-cioletniego IRS wzrosła o 26 punktów bazowych (z 2,84% do 3,10%)
Sprawdź Zarządzanie ryzykiem finansowym Grant Thornton
Oznacza to, że firmy, które obecnie chcą zawrzeć z bankiem transakcję IRS, by „zamrozić” koszt obsługi swojego długu, muszą za to zapłacić nieco więcej, niż jeszcze 30 grudnia. Dla przykładu, w przypadku kredytu o nominale PLN 10.000.000, zaciągniętego na 5 lat, opartego na 6M WIBOR koszt zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej w ciągu dwóch dni wzrósł o PLN 92.740. Dla kredytu 10-cioletniego – koszt wzrósł o PLN 224.380.
Według nas, ryzyko podwyżek stóp procentowych w trakcie roku będzie dalej rosło, a to oznacza, że ceny transakcji IRS prawdopodobnie również będą dalej szły w górę. Powinno to skłaniać przedsiębiorstwa do zawieranie transakcji zabezpieczających, ponieważ aktualne ceny tych operacji, choć wyższe niż pod koniec grudnia, w długim terminie nadal wydają się atrakcyjne.