fbpx

Treść artykułu

W drugiej fali pandemii praca zdalna stała się normalnością w większości firm w Polsce. Pracownicy utrzymali motywację i poczucie odpowiedzialności za pracodawcę – wynika z raportu „Zmobilizowani, zorganizowani, zdeterminowani”. 

Wstrząs, jakim był pierwszy lockdown, w wielu przypadkach uodpornił firmy na drugą falę pandemii. Przedsiębiorcy w większości poukładali na nowo procesy, zoptymalizowali koszty i zrewidowali strategieAni myślą się poddawać, choć oczywiście niepokój jest u nich odczuwalny. Dlatego, jak wynika z raportu „Zmobilizowani, zorganizowani, zdeterminowani” przygotowanego przez Grant Thornton, polscy pracodawcy nadal są w dobrej formie i chętnie rekrutują. 

Ważny fragment

Aż 68 proc. przedsiębiorstw nadal prowadzi procesy rekrutacyjne. 

W jakiej formie ten wyjątkowy czas znoszą pracownicy? Z jednej strony, wyraźnie widać, że mimo wszystko pracownikom nadal towarzyszy niepokój o pracę. Aż 57 proc. ankietowanych deklaruje, że obawia się o swoją pracę i losy pracodawcy w związku z pandemią. Jednocześnie tylko 15 proc. firm oferuje swoim pracownikom możliwość wsparcia psychologa. 

Z drugiej jednak strony, wyraźnie widać, że model pracy zdalnej w Polsce zdał egzamin. Oferuje go (choćby wybranym pracownikom) aż 88 proc. pracodawców, a pracownicy pracują wciąż z dużym zaangażowaniem. Obecnie 89 proc. pracowników deklaruje, że gdyby musieli przejść na kwarantannę, a czuliby się dobrze i mogli pracować zdalniebyliby gotowi normalnie wykonywać swoje zadania (choć nie mają takiego obowiązku). Zdecydowana większość pracodawców oferuje pracownikom wsparcie techniczno-organizacyjne pracy z domu, ale tylko 13 proc. partycypuje w kosztach. 

Monika Smulewicz

Partner, Dyrektor Zarządzająca Grant Thornton

Wyniki drugiej edycji naszego badania napawają optymizmem. Wybrzmiewa z nich przede wszystkim niezłomność. Zdecydowana większość zarówno liderów, jak i pracowników, obroniła deklarowane albo zinternalizowane wartości i stanęła ramię w ramię, broniąc firm i miejsc pracy przed pandemiczną nawałnicą.

Zobacz prezentację

Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Outsourcing kadr i płac Zobacz wszystkie

Najczęściej czytane