Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku
Dotychczas do stażu pracy wliczano głównie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Nowelizacja rozszerza katalog uwzględnianych okresów o:
– okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność,
– okresy:
- wykonywania umowy zlecenia lub o świadczenie usług,
- wykonywania umowy agencyjnej,
- pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami,
- pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
- przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej,
– okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Warunkiem wliczenia tych okresów do stażu pracy będzie opłacanie w ich trakcie składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że wymienione okresy zatrudnienia będą potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast okresy, które nie podlegały zgłoszeniu do ZUS oraz okresy inne niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą z kolei potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych.
Ważny fragment
Należy podkreślić, że to na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia. Co niezwykle istotne, nabyty przed wprowadzeniem nowelizacji staż pracy będzie się liczył.
Nowe przepisy dotyczące stażu pracy – konsekwencje dla pracodawców
Nowelizacja niesie ze sobą szereg konsekwencji dla pracodawców. Przede wszystkim zobligowani oni zostaną do weryfikacji dokumentacji. Konieczne będzie uwzględnienie dodatkowych okresów w dokumentacji pracowniczej, co może wymagać pozyskania zaświadczeń z ZUS lub innych instytucji. Po drugie, konieczna będzie aktualizacja systemów kadrowo-płacowych. Systemy HR będą musiały być dostosowane do nowych przepisów, aby prawidłowo naliczać uprawnienia pracownicze. Po trzecie, niezbędne będzie zorganizowanie szkoleń dla pracowników HR. Pracownicy tych działów powinni być odpowiednio przeszkoleni w zakresie nowych regulacji, aby zapewnić ich prawidłowe stosowanie.
Nowe przepisy mają wejść w życie wraz z początkiem 2026 roku. Warto jednak, żeby pracodawcy już teraz rozpoczęli przygotowania do ich wdrożenia. Należy więc pomyśleć o zaktualizowaniu polityk firmy związanych z regulaminem wewnętrznym i uwzględnić możliwość doliczania zleceń i innych form zatrudnienia do stażu pracy. Nie można również pominąć przygotowania zespołu HR-owego na pytania od pracowników, które mogą się pojawiać i które z pewnością będą się koncentrowały na tym, w jaki sposób udokumentować wcześniejszy okres pracy. Koniecznie jest przeszkolenie w tym zakresie zespołów oraz zadbanie o aktualizację w systemach kadrowo-płacowych.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Projektowane zmiany w przepisach to istotny krok w stronę większego zrównania sytuacji pracowników, niezależnie od formy wcześniejszego zatrudnienia. Choć dla zatrudnionych oznaczają realne korzyści – zarówno finansowe, jak i zawodowe – to po stronie pracodawców mogą generować konkretne obowiązki i koszty, związane m.in. z koniecznością aktualizacji dokumentacji pracowniczej czy wypłatą świadczeń zależnych od stażu pracy.
Skala zmian jest znacząca – nowe przepisy mogą objąć ogromną grupę osób, które dotychczas były pomijane w systemie uprawnień pracowniczych. To sprawia, że nadchodząca nowelizacja może istotnie wpłynąć na politykę kadrową wielu firm i instytucji – nie tylko od strony formalnej, ale też w kontekście budowania bardziej sprawiedliwego i przejrzystego podejścia do pracowniczych uprawnień.
Czytaj więcej: Jawność wynagrodzeń coraz bliżej