Treść artykułu

Rekordowo wielu pracodawców zapowiada podwyżki płac dla swoich pracowników. Według badania Grant Thornton obecnie aż 36 proc. przedsiębiorstw w Polsce planuje podnosić wynagrodzenia.

W ostatnich latach wynagrodzenia w Polsce dość szybko rosną – w 2018 roku odnotowano wzrost pensji o ponad 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jednak w 2019 roku wynagrodzenia mogą być jeszcze wyższe – tak wynika z badania International Business Report, które co roku prowadzi Grant Thornton International (na grupie 10 tys. przedstawicieli firm z 31 krajów świata – w tym Polski). Aż 36 proc. firm w Polsce zapowiada podwyżki płac w tym roku – to o 5 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim. Jest to też najwyższy wynik w całej historii badania.

Wykres. Odsetek średnich i dużych firm w Polsce, które planują podwyżki płac w najbliższych 12 miesiącach, pomniejszony o odsetek tych, które planują obniżki (fioletowa linia, lewa oś, w pkt proc.) oraz faktyczna dynamika wynagrodzeń, przesunięta o jeden rok w lewo (niebieska linia, prawa oś, r/r, w %)

Źródło: badanie Millward Brown dla Grant Thornton, GUS

W dodatku Polska jest jednym z liderów Unii Europejskiej pod względem wzrostu wskaźnika skłonności firm do podnoszenia płac. Tylko w Szwecji pracodawcy chętniej planują podwyżki wynagrodzeń w 2019 roku – aż 43 proc. badanych firm.

Z badania wynika też, że w Polsce równie silnie co wynagrodzenia, rośnie odsetek firm zapowiadających wzrost zatrudnienia w 2019 roku. Aż 23 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw planuje zwiększyć liczbę pracowników – w zeszłym roku chętnych na zwiększenie zatrudnienia było 17 proc. firm, a w 2013 roku wskaźnik był bliski 0.

Potrzebujesz wsparcia?

Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton

Monika Smulewicz

Partner, Outsourcing płac i kadr, Grant Thornton

Rewelacyjna sytuacja na rynku pracy oczywiście jest świetnym zjawiskiem dla pracowników, jednak z szerszego punktu widzenia tempo wzrostu wynagrodzeń może budzić niepokój. Gdyby dynamika płac – jak sugeruje nasze badanie – miała dalej przyspieszać, może się okazać, że kwestia kosztów pracy wymknie się spod kontroli. Wzrost płac, choć oczywiście pozytywnie wpływa na konsumpcję, staje się niebezpieczny dla firm i gospodarki, jeśli zaczyna istotnie i na dłuższy czas górować nad wzrostem wydajności pracy. Wydaje się, że jeśli wynagrodzenia w Polsce faktycznie w przyszłym roku będą dalej przyspieszać, ten negatywny scenariusz zacznie się spełniać.

Zobacz prezentację

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Outsourcing kadr i płac Zobacz wszystkie

Gap year w zawodowej karierze

Roczna przerwa w pracy jest nowym zjawiskiem na polskim rynku pracy, jednak według ekspertów należy się spodziewać, że jej popularność będzie rosła. Tak zwany sabbatical, zarezerwowany dotychczas dla nauczycieli chcących poratować własne zdrowie, przejmują kolejne…

Najczęściej czytane