Według najnowszej edycji raportu „Biznes otwarty na każdego”, udział kobiet w szeroko rozumianym zarządzie firm (prezes, członkowie zarządów i szefowie działów) wynosi aktualnie 27%. To spadek o 2 pp. w porównaniu z poprzednim rokiem i o 4 pp. w porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat. Kobiety zdecydowanie rzadziej też niż mężczyźni występują jako eksperci w mediach ekonomicznych oraz jako prelegenci na konferencjach biznesowych.
Niestety, kobiety to nie jedyna grupa, która jest coraz rzadziej reprezentowana w polskim biznesie. W ostatnim roku wśród członków zarządu spadł też odsetek osób powyżej 60. roku życia (z 18% do 13%) oraz obcokrajowców (z 6% do 4%). Nieznacznie (z 17% do 18%) zwiększył się jedynie odsetek osób młodych – przed 40. rokiem życia.
Partner, Grant Thornton
Różnorodność sprzyja biznesowi. Choć niesie ze sobą pewne wyzwania, to zdecydowanie ma też pozytywną wartość, jak nowe doświadczenia czy poszerzanie świadomości. Wielość pomysłów pozwala na inne spojrzenie na dotychczasowe problemy, a istnienie w zespołach różnych grup kulturowych, wiekowych czy płciowych poprawia dobrostan, wpływa na kreatywność, motywację, satysfakcję i efektywność.
Wyniki badania kultury różnorodności i inkluzywności w średnich i dużych firmach w Polsce oraz w mediach ekonomicznych i na konferencjach biznesowych