Temat raportowania niefinansowego w ostatnim czasie staje się jednym z ważniejszych i trudniejszych wyzwań, przed jakim stają spółki w związku z wejściem w życie nowych przepisów unijnych dotyczących tego obowiązku. Przepisy te zostały wprowadzone m.in. w odpowiedzi na wymogi inwestorów w zakresie ESG tj. środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego.
Podsumowanie:
- Wprowadzone rozporządzenie UE 2020/852, w zakresie taksonomii znacząco wpłynie na rozszerzenie zakresu zarówno podmiotowego jak i przedmiotowego raportowania niefinansowego
- Rozporządzenie dotknie bezpośrednio jednostki, które na dzień bilansowy przekraczają co najmniej dwa z trzech następujących kryteriów: - suma bilansowa: 20.000.000 EUR; - przychody netto ze sprzedaży: 40.000.000 EUR; - średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 500 / 250 (od 2024 roku)
Obowiązek raportowania niefinansowego już od kilku lat wynika z przepisów ustawy o rachunkowości jak również dyrektywy NFRD, jednakże dotyczy on tylko wąskiej grupy podmiotów. Zgodnie z tymi przepisami, spółki giełdowe spełniające jednocześnie określone w ustawie kryteria (2 z 3 kryteriów) są obowiązane zamieścić w sprawozdaniu z działalności oświadczenie na temat informacji niefinansowych. Kryteria te są następujące:
- suma bilansowa: 85.000.000 PLN;
- przychody netto ze sprzedaży: 170.000.000 PLN;
- średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 500
Zmiany związane z wprowadzeniem rozporządzenia UE 2020/852 w sprawie Taksonomii UE
Wprowadzone rozporządzenie nie ogranicza się do spółek giełdowych. Otóż aby podlegać pod obowiązek raportowania należy spełnić dwa z trzech poniższych kryteriów:
- suma bilansowa: 20.000.000 EUR;
- przychody netto ze sprzedaży: 40.000.000 EUR;
- średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 500
Należy jednak zaznaczyć, że zakres podmiotowy ma zostać znacząco poszerzony od 2024 roku (raport za 2023 rok) z uwagi na zmianę warunku dotyczącego średniej liczby zatrudnienia w roku obrotowym. Liczba ta ma zostać zmniejszona z 500 osób na 250, co znacząco wpłynie na liczbę podmiotów objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego.
Szczegółowy zakres podmiotowy oraz przedmiotowy raportowania niefinansowego w poszczególnych latach prezentujemy w naszym raporcie.
Wprowadzone rozporządzenie w sprawie taksonomii UE znacząco wpłynie zarówno na zakres podmiotowy jak i przedmiotowy raportowania niefinansowego. Poszerzy się liczba podmiotów objętych obowiązkiem raportowania, jak i zwiększy się zakres przedmiotowy tego raportowania. Zabieg ten ma na celu zwiększenie przejrzystości raportowania ESG oraz sprzyjać działalnością zrównoważonym środowiskowo.
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady