Minister Finansów wydał w dniu 27 października interpretację ogólną, która definitywnie rozstrzyga wątpliwości związane z opodatkowania zmian umowy spółki komandytowo-akcyjnej podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ujednolicenia wymagało stanowisko organów podatkowych w zakresie opodatkowania restrukturyzacji spółek komandytowo – akcyjnych po przełomowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-357/13 – Drukarnia Multipress sp. z o.o. Minister Finansów wskazał również organom podatkowym, że zasadnym jest odstąpienie przez nie od sporów z podatnikami zakresie opodatkowania m.in. połączeń i przekształceń SKA.
Charakter spółki komandytowo – akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) na gruncie polskiego kodeksu spółek handlowych jest spółką osobową, jednak specyficzną z uwagi na łączenie jednocześnie pewnych elementów spółki kapitałowej i osobowej. Spółka ta, o mieszanym charakterze osobowo-kapitałowym, była w ostatnich latach chętnie wykorzystywana jako wehikuł inwestycyjny w procesach restrukturyzacyjnych, z uwagi na korzystne dla jej wspólników zasady opodatkowania uzyskiwanych przez nią dochodów. Nadanie spółce statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych obniżyło atrakcyjność prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie, jednak w obrocie gospodarczym funkcjonuje obecnie wiele spółek tego rodzaju.
Do niedawna organy podatkowe uznawały przy tym, że SKA jest spółką osobową i na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie może korzystać z dobrodziejstw wyłączenia z opodatkowania restrukturyzacji spółek kapitałowych, wskazanych w art. 2 ust. 1 Ustawy PCC. Skutkowało to kwalifikacją czynności restrukturyzacyjnych (m.in. łączenia i przekształcenia SKA) jako podlegających opodatkowaniu zmian umowy spółki osobowej i obciążeniu operacji gospodarczych daniną wg stawki 0,5% podstawy opodatkowania.