UWAGA! Ministerstwo Finansów 19 stycznia zapowiedziało, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku
Cel projektu nowelizującego rozporządzenie JPK_VAT
Celem projektu jest dostosowanie, wprowadzenie przepisów doprecyzowujących oraz aktualizacja treści JPK_VAT do nowego obowiązku wystawiania faktur w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów zaplanowało, że rozwiązania zawarte w projekcie wejdą w życie równolegle z rozwiązaniami ustawowymi, czyli 1 lipca 2024 roku. W związku z zaplanowanymi zmianami, zaproponowana zostanie również zmiana struktury logicznej JPK_VAT z deklaracją, której aktualna wersja zostanie odrębnie opublikowana.
Główne założenia projektu
Projekt zakłada kilka najważniejszych zmian treści rozporządzenia JPK_VAT w związku z obligatoryjnym KSeF od 1 lipca 2024 roku. Przede wszystkim pojawią się zmiany w zakresie terminów zwrotu VAT – zostanie on skrócony z 60 do 40 dni.
Nowelizacja projektu rozporządzenia JPK_VAT zakłada także wprowadzenie do JPK_VAT numeru identyfikacyjnego fakturę w KSeF, co pozwoli na łatwe powiązanie faktury w KSeF z JPK. Numer identyfikujący fakturę w KSeF będzie dodatkowym elementem do wskazania w części ewidencyjnej dot. sprzedaży w pliku JPK_VAT. Obowiązek wskazywania numeru KSeF faktury będzie dotyczył wyłącznie części sprzedażowej – podatnik nie będzie musiał wykazywać numeru KSeF po stronie zakupowej. Obowiązkowo numer KSeF w JPK trzeba będzie wykazywać od 1 stycznia 2025 r, do końca 2024 będzie to dobrowolne.
Należy wskazać, że resort finansów zrezygnował z obowiązku oznaczania w JPK faktur wystawianych w okresie trwania awarii KSeF i w okresie trwania niedostępności tego systemu.
Warto przypomnieć, że w przypadku awarii KSeF termin na zamieszczenie wystawionej faktury w KSeF wyniesie 7 dni, natomiast w przypadku niedostępności systemu podatnik będzie miał tylko 1 dzień po ustaniu niedostępności na zamieszczenie faktury w KSeF. Jeszcze trudniej będzie w przypadku faktur wystawionych w przypadku niedostępności systemu z przyczyn leżących po stronie podatnika, który będzie zobligowany przesłać wystawioną fakturę do KSeF już następnego dnia po jej wystawieniu.
Dowiedz się więcej: KSeF – wdrożenie i bieżące wsparcie
Warto wskazać, że przedmiotowe rozporządzenie wprowadza również regulacje dot. wskazywania w JPK daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury – w przypadku faktur dokumentujących transakcje dostawy/wykonania usługi, gdy wcześniej w tym samym miesiącu podatnik otrzymał zaliczkę, ale zgodnie z art. 106e ust. 1 a – nie wystawił z tego tytułu faktury zaliczkowej. Przepis ten zacznie obowiązywać od 1 lutego 2024 r.
Podsumowanie najważniejszych założeń projektu
Do najważniejszych założeń projektu zmiany rozporządzenia JPK_VAT należą:
- Zmiany w zakresie terminów zwrotu VAT – skrócenie podstawowego terminu zwrotu z 60 do 40 dni.
- Wprowadzenie do JPK_VAT numeru identyfikacyjnego fakturę w KSeF (obowiązkowo w odniesieniu do części ewidencyjnej dot. sprzedaży).
Projektowane zmiany, mają dostosować rozporządzenie JPK_VAT z deklaracją, wobec obligatoryjnego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów gwarantuje, że nowelizacja uprości obowiązki dokumentacyjne podatników – jak będzie w praktyce, przekonamy się niebawem.
WSPÓŁAUTORKA: Gabriela Borowa, Bieżące doradztwo podatkowe
Czytaj więcej o KSeF:
- Rozporządzenie JPK będzie dostosowane do KSeF
- Rodzaje i zasady nadawania uprawnień w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)
- Przedsiębiorco, przekształć się przed KSeF!
- 10 najważniejszych problemów KSeF
- Wymagania techniczne wdrożenia KSeF w firmie. 7 wymagań i 9 kluczowych działań
- Krajowy System e-Faktur (KSeF) – aspekty praktyczne
- Krajowy System e-Faktur – kto jest obowiązany do wdrożenia KSeF?