UWAGA! Ministerstwo Finansów 19 stycznia zapowiedziało, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku
Ustawa z 16 czerwca wprowadzającą obowiązkowy Krajowy System e-Faktur została ostatecznie przyjęta przez Sejm 28 lipca 2023 r., a 4 sierpnia 2023 r. – podpisana przez prezydenta.
Czytaj więcej: Projekt Krajowego Systemu e-Faktur uchwalony przez Prezydenta
Polska uzyskała zgodę Rady UE na wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania w okresie: od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. Ostatecznie KSeF jako obowiązkowe narzędzie do fakturowania zostanie uruchomiony 1 lipca 2024 r. Wyłączeni z tego obowiązku będą początkowo jedynie mali przedsiębiorcy zwolnieni z VAT z uwagi na obrót lub wykonywanie wyłącznie czynności zwolnionych.
Będzie to największy i najbardziej obciążony publiczny system informatyczny w Polsce. Zainteresowanie systemem dobrowolnym jest niewielkie, więc chwila prawdy nadejdzie w lipcu 2024 r., gdy system stanie się obowiązkowy. Wiele krajów implementację e-fakturowania rozpoczyna od wymogu związanego ze współpracą firm z instytucjami administracji publicznej – tak było we Włoszech, tak będzie w Niemczech.
Co obejmie obowiązkowy KSeF:
- Faktury B2B wystawiane przez polskich podatników dla kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych – WDT, eksport towarów, eksport usług (faktury w mechanizmie reverse charge).
- Faktury B2B (j.w.) wystawiane przez zagranicznych podatników posiadających stałe miejsce prowadzenia działalności (SMPD).
Co obejmie dobrowolny KSeF:
- Faktury wystawiane przez podmioty zagraniczne zarejestrowane w PL na potrzeby VAT, ale nieposiadające SMPD.
- Faktury wystawiane przez podatników posiadających SMPD jeśli to SMPD nie uczestniczy w transakcji.
Wyłączenia z KSeF (bez możliwości objęcia dobrowolnym KSeF):
- Faktury B2C (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej).
- Faktury w procedurach szczególnych: OSS, IOSS.
- Przypadki przewidziane w rozporządzeniu (bilety przewozu osób traktowane jak faktury, przejazdy autostradami, CRCO Eurocontrol).
Poza KSeF znajdzie się rozliczenie VAT z tytułu importu usług, WNT i innych transakcji, w których nie trzeba wystawiać faktury.
Wiele firm ciągle nie zdaje sobie sprawy z tego jak dużym i czasochłonnym wyzwaniem może być dla nich wdrożenie KSeF, jak bardzo będą musieli zmodyfikować obieg dokumentów, sposób komunikacji z klientami, zintegrować systemy i polegać na ich niezawodności.
Masz pytania bądź wątpliwości? Skontaktuj się z nami >> KSeF – bieżące wsparcie