Wspomniane zdarzenia skutkowały 16,8% wzrostem sprzedaży na rynku aptecznym pomiędzy 2021 r. a LTM’23, czyli okresem 12 miesięcy od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r. Jednocześnie marże utrzymały się na relatywnie stabilnym poziomie – dynamika wzrostu cen sprzedaży oraz wolumenu, będącego pochodną zarówno większej liczby leków nabywanych, jak i osób je kupujących, została bowiem zbalansowana przez wzrost cen leków sprzedawanych przez producentów oraz dystrybutorów leków.
Liczba aktywnych aptek na polskim rynku od 2017 r. spada, ale w ostatnich latach trend ten wyhamowuje. Na koniec 2022 r. w Polsce funkcjonowało 12 824 aktywnych aptek, co oznacza, że na jedną aptekę przypadało 2945 mieszkańców.
Supervisor, Due Diligence Grant Thornton
W badanym przez nas okresie, uwagę zwraca znaczący wzrost liczby aptek nieaktywnych i zawieszonych. Warto przy tym podkreślić, że spadek liczby czynnych aptek był największy pomiędzy 2020 a 2021 r., a w kolejnych okresach obserwowaliśmy wyhamowanie tego zjawiska. Oznacza to, że wprowadzona w 2017 r. ustawa „Apteka dla aptekarza” ma coraz mniejszy wpływ na rynek apteczny. Pomimo spadku liczby czynnych aptek, sprzedaż na rynku aptecznym rośnie w efekcie rosnących średnich cen sprzedaży oraz wolumenów sprzedanych leków.
Jak zmienił się rynek apteczny w kontekście zmian otoczenia makroekonomicznego oraz sytuacji geopolitycznej?
Zapraszamy do lektury V Edycji raportu „Rynek apteczny w Polsce”.
Jak zmienił się rynek apteczny w kontekście zmian otoczenia makroekonomicznego oraz sytuacji geopolitycznej?