Ministerstwo Finansów udostępniło nowe szczegóły dotyczące zapowiadanej ulgi na roboty. Zbliża się również zapowiadany termin opublikowania projektu ustawy wprowadzającej wyczekiwaną preferencję.
Podsumowanie:
- Z ulgi na roboty po raz pierwszy będzie można skorzystać składając zeznanie podatkowe za rok 2021.
- Do wydatków kwalifikowanych zaliczymy zarówno wydatki na zakup, jak i leasing maszyn oraz narzędzi automatyzujących.
- Ulga na roboty ma obowiązywać w latach 2021-2025.
Ulga na robotyzację, ma stanowić preferencję podatkową dostępną dla wszystkich podatników podatku dochodowego. Jednocześnie prawo do skorzystania z ulgi nie ma być zależne od branży, w której działa przedsiębiorca, czy od wielkości jego biznesu.
O planowanej uldze na roboty pisaliśmy już w publikacji:
Ulga na roboty – nowe podatkowe wsparcia dla przedsiębiorców >>
Obecnie znamy więcej szczegółów, które zostały w ostatnim czasie ujawnione przez Ministerstwo Finansów. Udostępnienie projektu ustawy wprowadzającej ulgę planowane jest na wrzesień 2020 r.
Zapowiadanym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z ulgi na roboty, przy jednoczesnym stosowaniu ulgi B+R i ulgi IP Box. Pokrycie się tych ulg z pewnością pozytywnie wpłynie na chęć podatników do podnoszenia innowacyjności realizowanych projektów i ogólnie działalności.
Koszty kwalifikowane
Ulga na roboty zakłada możliwość odliczenia 50% kosztów kwalifikowanych, ujętych w katalogu zamkniętym.
Ostatnie zapowiedzi, dotyczące ulgi na roboty, odwołują się w szczególności do możliwości stosowania ulgi na roboty wyłącznie w stosunku do wydatków ponoszonych na zakup nowych robotów, które przyczynią się do automatyzacji miejsc pracy.
Co ważne, koszty kwalifikowane będą stanowić wszystkie elementy związane z automatyzacją danego stanowiska. Będą to zarówno same wydatki na zakup maszyny i oprogramowania automatyzującego jej działanie, jak i wydatki na zakup wszystkich innych niezbędnych elementów, jak na przykład sterowników, obrotników, torów, złączników, narzędzi, urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy. I wreszcie, kosztem kwalifikowanym będą również koszty szkolenia pracowników do obsługi zautomatyzowanych systemów.
Ważny fragment
Zapowiadaną nowością jest zaliczenie do katalogi kosztów kwalifikowanych również wydatków na leasing robotów i kobotów.
Mając na uwadze zapowiadany katalog kosztów kwalifikowanych warto zwrócić uwagę na kompleksowe podejście do problemu, które może przełożyć się na realne zainteresowanie przedsiębiorców automatyzacją działalności przedsiębiorstwa. Planując skorzystanie z ulgi na roboty warto będzie rozważyć uzyskanie interpretacji indywidualnej, co zapewni ochronę prawną w przypadku potencjalnych kontroli podatkowych.
Okres obowiązywania ulgi
Zapowiadanym terminem wejścia w życie ulgi na roboty, jest dzień 1 stycznia 2020 r.
Ważny fragment
Odliczenia 50% kosztów kwalifikowanych po raz pierwszy będzie można dokonać dopiero w zeznaniu za rok 2021.
Podobny system stosowania ulgi znany jest już w uldze B+R i uldze IP Box.
Jak ująć ulgę B+R w zeznaniu rocznym? >>
IP Box a roczne zeznanie podatkowe >>
Planowanym, aczkolwiek stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem, jest wprowadzenie terminowości obowiązywania i stosowania ulgi. Zgodnie z zapowiedziami ulga ma mieć zastosowanie do wydatków poniesionych na robotyzację i automatyzację działalności, poniesionych w latach 2021-2025. Odliczenia natomiast będzie można dokonać zarówno w latach wskazanych powyżej, jak i w 6 kolejno następujących. Oznacza to, że ostatnim momentem na odliczenie kosztów kwalifikowanych będzie rok 2031.
Ważny fragment
Na wzór obowiązujących przepisów dotyczących ulgi B+R i ulgi IP Box, przewidywana jest możliwość odliczania kosztów kwalifikowanych również w latach kolejnych.
Terminowość obowiązywania ulgi, w teorii ma pobudzić przedsiębiorców do dokonywania inwestycji w celu automatyzacji i zwiększenia innowacyjności ich działalności. Celem wprowadzanej preferencji jest podniesienie poziomu świadczonych usług, czy chociażby zwiększenie i usprawnienie produkcji przy utrzymaniu podobnego poziomu nakładów.
W szerszym ujęciu, podejmowane przez przedsiębiorców działania mają się przyczynić do szybszego rozwoju polskiej gospodarki, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu oferowanych towarów i usług.
Podsumowując, zapowiadana ulga może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla kształtu polskiej gospodarki. Obok nowych regulacji, zapowiadane jest również wydanie objaśnień podatkowych, pozostaje więc czekać na finalny kształt nowej preferencji podatkowej.
Współautor: Joanna Krajnik, Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe