Producenci jachtów i łodzi mogą liczyć na preferencje podatkowe. Katalog ulg podatkowych dla przedsiębiorców zwiększył się od 1 stycznia 2022 r., bowiem do polskiego prawa został wprowadzony szereg zupełnie nowych preferencji, m.in. ulga na ekspansję, ulga na prototyp, czy ulga na robotyzację. Zwiększona została również atrakcyjność szeroko stosowanych ulg w polskich przedsiębiorstwach – na działalność badawczo-rozwojową (tzw. Ulga B+R) oraz IP Box.
Szeroki zakres ulg sprawia, że w praktyce większość firm prowadzących działalność w Polsce – w szczególności w branży produkcji jachtów i łodzi – jest uprawniona do obniżenia wysokości swoich zobowiązań podatkowych. Niniejszy artykuł przedstawia potencjalne zastosowanie ulg podatkowych z praktycznymi przykładami dla podatników z branży jachtów i łodzi.
Firmy z branży produkcji jachtów i łodzi mogą skorzystać z następujących preferencji podatkowych:
- ulgi B+R
- ulgi na ekspansję
- ulgi na robotyzację
- ulgi na prototyp.
Branża produkcji jachtów i łodzi a ulga B+R
Branża produkcji jachtów i łodzi niewątpliwie może być beneficjentem ulg podatkowych na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim, sam proces opracowywania nowych/ulepszonych/zmodyfikowanych elementów potencjalnie spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.
Potwierdza to przykładowo interpretacja indywidualna:
„Firma powstała w 1982 r. i jest polskim, prywatnym przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji luksusowych jachtów oraz łodzi motorowych.
Celem Spółki jest ciągłe udoskonalanie łodzi poprzez tworzenie nowych innowacyjnych modeli, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, usprawnianie procesów produkcyjnych oraz dbałość o najmniejsze nawet detale, które kształtują ostateczny obraz marki X. Powyższe wymusza na Spółce samodzielne prowadzenie prac, które pozwolą zdobyć przewagę konkurencyjną poprzez nowe lub ulepszone produkty. W konsekwencji, Spółka prowadzi szereg działań ukierunkowanych na umocnienie pozycji Spółki na rynku, poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań, rozszerzanie oferty produktowej Spółki oraz zwiększanie innowacyjności oferowanych produktów i sposobu ich wytwarzania (dalej także: „Działalność B+R”).
Nasz ekspert Michał Rodak jest do Twojej dyspozycji.
W ramach prowadzonej działalności Spółka:
(…)
2.
realizuje własne projekty (prototypy łodzi/znaczące ulepszenia) – które w przypadku osiągnięcia odpowiedniego statusu zaawansowania prac i zakładanego poziomu innowacyjności oraz funkcjonalności mogą zostać zaoferowane zarówno jako nowe produkty dla kontrahentów zewnętrznych, jak i posłużyć do znaczącego ulepszenia i poprawy funkcjonalności oferowanych już łodzi (Działalność B+R).”
Organ podatkowy udzielając odpowiedzi na wątpliwości podatnika, potwierdził możliwość do skorzystania przez niego z ulgi B+R uznając:
Zakres objęty wyżej przytoczoną interpretacją indywidualną jest więc bardzo szeroki. Według organu podatkowego, pracami badawczo-rozwojowymi są nie tylko prace polegające na bezpośrednim opracowywaniu nowych łodzi, ale również prace związane z ulepszaniem i poprawą funkcjonalności już oferowanych produktów.
Więcej na temat ulgi B+R: Czym jest ulga B+R?
Branża produkcji jachtów i łodzi a ulga na ekspansję (ulga prowzrostowa)
W przypadku firm z branży produkcji jachtów i łodzi, ponoszone są również wydatki związane z promocją, marketingiem oraz uczestnictwem w targach branżowych. Są to więc wydatki, które firmy z branży produkcji jachtów i łodzi i tak ponoszą w toku prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej. Wszystkie te wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi na ekspansję do kwoty 1 000 000 zł.
Więcej na temat ulgi na ekspansję: Polski Ład – ulga na ekspansję
Branża produkcji jachtów i łodzi a ulga na robotyzację
Dla firm z branży produkcji jachtów i łodzi, które posiadają własne linie produkcyjne, zastosowanie może znaleźć również ulga na robotyzację. Znajdzie ona zastosowanie w przypadku nabycia nowych robotów spełniających określone warunki, które są wykorzystywane w procesie produkcji np. nowych jachtów i łodzi.
Więcej na temat ulgi na robotyzację: Polski Ład – ulga na robotyzację
Branża produkcji jachtów i łodzi a ulga na prototyp
Jeżeli firmy z branży produkcji jachtów i łodzi podejmują wysiłek ukierunkowany na stworzenie nowych produktów, do których wyprodukowania niezbędne jest nabycie lub wytworzenie nowego środka trwałego, wówczas część wydatków poniesiona na nabycie owych maszyn będzie podlegała odliczeniu w ramach ulgi na prototyp.
Więcej na temat ulgi na prototyp: Polski Ład – ulga na prototyp
Obecnie obowiązujące ulgi podatkowe pozwalają na zaoszczędzenie wysokiej kwoty podatku i tym samym zyskanie strategicznej przewagi nad konkurencją. Warto natomiast pamiętać, że ulga podatkowa jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z tego też względu, w przypadku czerpania korzyści z tytułu ulg, należy również pamiętać o spełnieniu wszelkich obowiązków wynikających z ustaw podatkowych. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów w tym zakresie.