Treść artykułu
W ramach Polskiego Ładu wprowadzono szereg różnych preferencji dla podatników. Ulga na ekspansję to zupełnie nowe narzędzie podatkowe, które pozwala na dodatkowe odliczenie kosztów poniesionych na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.
Podsumowanie
- Ulga na ekspansję zakłada możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z promocją produktów zarówno dla podatników CIT jak i PIT;
- Nowa preferencja będzie miała stosunkowo wysoki limit stosowania odliczenia w kwocie 1 000 000 PLN, co przekłada się na oszczędności podatkowe w wysokości 190 000 PLN (przy założeniu opodatkowania na poziomie 19%).
Główne założenia ulgi na ekspansję
Ulga na ekspansję jest jednym z rozwiązań w podatkach dochodowych, które zostało wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Nazywana jest również „ulgą prowzrostową”. Jest dostępna zarówno dla podatników PIT, jak również CIT.
Przedmiotowa ulga pozwala podatnikom na pomniejszenie przychodu do opodatkowania o podwójną wartość kosztów kwalifikowanych – raz rozliczonych jako standardowy koszt uzyskania przychodu oraz drugi raz w ramach ulgi na ekspansję.
Jak każda ulga, również ulga na ekspansję jest obwarowana wieloma warunkami, których spełnienie jest konieczne do skorzystania z preferencji jakie daje.
Przede wszystkim, aby zyskać prawo do skorzystania z preferencji, podatnicy muszą spełnić wymóg poniesienia wydatków w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.
Poprzez produkty należy rozumieć rzeczy wytworzone przez podatnika.
Warunek zwiększenia sprzedaży, o którym mowa powyżej, można spełnić na trzy sposoby; w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym podatnik poniósł koszty zwiększenia przychodów
- podatnik zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów, lub
- osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub
- osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Co istotne, przy obliczaniu przychodu uwzględnia się wyłącznie przychody, z których dochód podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.
Sprawdź Doradztwo podatkowe Grant Thornton
Wartość odliczenia kosztów poniesionych na reklamę/promocję
W ustawie został ustalony również limit, do jakiego podatnicy będą mogli odliczyć koszty poniesione na reklamę/promocję w trakcie roku.
Ważny fragment
Wartość odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 1 000 000 zł w roku podatkowym.
Tym samym, przy 19% podatku dochodowym, podatnicy będą mogli oszczędzić w skali roku 190 000 PLN na podatku (w przypadku pełnego wykorzystania limitu). Jest to więc znacząca korzyść podatkowa.
Rozważając skorzystanie z ulgi na ekspansję warto wziąć pod uwagę także inne preferencje podatkowe, stosowane na podobnych zasadach:
Zachęcamy do zapoznania się innymi artykułami, które także zostały poświęcone uldze na ekspansję:
Podsumowując, ulga na ekspansję jest kolejną preferencją podatkową powiększającą katalog narzędzi podatkowych dostępnych dla podatników. Jest to nowość w polskim prawie podatkowym, która może przynieść korzyści podatkowe dla podmiotów, które aktywnie inwestują w zwiększanie przychodów ze sprzedaży swoich produktów.
WSPOŁAUTOR: Łukasz Boszko, Senior Konsultant, Bieżące doradztwo podatkowe
Skontaktuj się
Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.