Zgodnie z prawem każdy z nas może zostać pracodawcą, i nie zawsze związane jest to z koniecznością zakładania działalności gospodarczej. Bowiem każdy przeciętny Kowalski czy Nowak może zatrudnić pomoc domową czy opiekunkę do dziecka.
Jak zostać „pracodawcą” krok po kroku?
Najpierw musimy ustalić z pracownikiem warunki zatrudnienia oraz rodzaj umowy. Następnie należy zgłosić zawarcie umowy z pracownikiem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na formularzu ZUS ZFA zgłaszamy się jako płatnik składek (pracodawca), a na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA zgłaszamy naszego pracownika. Na zgłoszenie pracownika mamy 7 dni od dnia zawarcia umowy.
Również jako pracodawca musimy pamiętać, aby do 28. lutego kolejnego roku przekazać pracownikowi informację roczną o zapłaconych przez nas jako pracodawców składek na ubezpieczenia społeczne.
Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton
Zatrudnienie pomocy domowej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą
Pracodawcą oraz stroną umowy będzie osoba fizyczna z imienia i nazwiska – nie działalność, więc jak wykazać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych takie zgłoszenie?
Takiego „prywatnego” pracownika dołączamy do dokumentacji związanej z prowadzoną przez nas działalnością, tzn. zgłaszamy pracownika do ubezpieczenia na kodzie pracowniczym 0110 XX (przy umowie o pracę) oraz wykazujemy w dokumentach rozliczeniowych naszej działalności gospodarczej. Ponieważ osoba prowadząca działalność gospodarczą jest już zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ma możliwości dokonania ponownego zgłoszenia na identyfikatorach płatnika. Co oznacza, że do celów rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych łączymy wszystkich zatrudnionych przez siebie pracowników. Również zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należne z tytułu umowy o pracę powinny być przekazywane co miesiąc łącznie bez rozdzielania na „prywatnych” pracowników.
Należy jednak pamiętać, o rozdzieleniu kosztów przy księgowaniu, ale to już temat na zupełnie odrębny artykuł.