Treść artykułu
1 stycznia 2018 roku nastąpiła rewolucja dla spółek stosujących Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Tego dnia w życie wszedł nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 15 Przychody z umów z klientami, którego skutki mogą istotnie wpłynąć na wysokość wykazywanych przychodów i zysków.
Skontaktuj się
Nowy standard wprowadził jeden spójny model ujmowania przychodów. Stosowane do tej pory zasady, nie do końca spójne, były uregulowane kilkoma standardami i interpretacjami, które teraz zostaną zastąpione:
- Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 11 Umowy o usługę budowlaną
- Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 18 Przychody
- Interpretacja KIMSF 13 Programy lojalnościowe
- Interpretacja KIMSF 15 Umowy dotyczące budowy nieruchomości
- Interpretacja KIMSF 18 Przekazanie aktywów przez klientów
- Interpretacja SKI 31 Przychody – transakcje barterowe dotyczące usług reklamowych
Przygotowując nowe regulacje Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości współpracowała z amerykańską FASB. Dzięki temu zwiększy się porównywalność sprawozdań finansowych sporządzanych według dwóch najbardziej rozpoznawalnych zestawów zasad rachunkowości: MSSF oraz US GAAP.
5-stopniowy model ujmowania przychodów
Nowy model uzależnia ujęcie przychodu od uzyskania przez klienta kontroli nad dobrem lub usługą. Kroki, przez które należy przejść to:
- identyfikacja umowy z klientem
- identyfikacja obowiązków wynikających z umowy
- określenie ceny
- przepisanie ceny do obowiązków
- ujęcie przychodu po wypełnieniu lub podczas wypełniania obowiązku
Ponadto standard wprowadza dodatkowe wymogi ujawniania danych w informacji dodatkowej oraz wskazówki dotyczące kilku szczegółowych kwestii, które do tej pory były nieuregulowane lub uregulowane mniej szczegółowo:
- łączenie kilku umów
- zmiany umowy
- metody pomiaru wypełnienia obowiązku
- cena zmienna
- zwrot wynagrodzenia
- prawa zwrotu
- gwarancje
- relacja zleceniodawca – pośrednik
- opcje nabycia kolejnych dóbr lub usług
- bezzwrotne opłaty płatne z góry
- licencje i tantiemy
- umowy odkupu
- umowy komisu
- sprzedaż ze wstrzymaną dostawą
- komponenty finansowe wbudowane w umowy z klientami (płatność odroczona lub płatność z góry)
- wynagrodzenia niepieniężne
- umowy wieloelementowe
- koszty umowy, w tym koszty pozyskania umowy
MSSF 15 – jak ocenić skalę wpływu?
Największy wpływ na sprawozdania spółek może mieć zmiana kryteriów decydujących o tym, czy przychód ma być ujmowany jednorazowo, czy w okresie.
Ważne
Skala wpływu zmian na najważniejszą pozycję sprawozdania finansowego zależy od charakterystyki umów z klientami. Dla niektórych spółek jest to rewolucja, wymagająca również wprowadzenia zmian systemowych. Przychody innych podmiotów mogą nie zmienić się w ogóle.
Specjaliści Grant Thornton szacują, że zmiany zasad ujmowania przychodów dotkną lub dotknęły najbardziej sprawozdania finansowe spółek działających w następujących branżach:
- telekomunikacja
- technologie informacyjne
- nieruchomości
- zarządzanie aktywami (asset management)
- usługi prawne i inne usługi profesjonalne
- sprzedaż detaliczna (w niektórych aspektach)
Aby ocenić faktyczny wpływ, jaki nowe regulacje mają na sprawozdania finansowe, zarząd każdej z jednostek stosujących MSSF, musi przeprowadzić niełatwą analizę zapisów nowego standardu i warunków umów zawieranych z klientami.
Przychody ze sprzedaży są przez wielu uważane za jedną z najważniejszych pozycji sprawozdania finansowego. Sposób ujmowania przychodów, w tym moment ujęcia, kwota, a także związane z przychodami koszty, w największym stopniu wpływają na postrzeganie spółki przez właścicieli, kredytodawców i potencjalnych inwestorów. Sprawna analiza skutków wprowadzenia nowych regulacji jest zatem kluczowa. Dzięki temu firma będzie mogła odpowiednio na nie zareagować. W niektórych branżach reakcją na MSSF 15 może być zmiana warunków umów z klientami, a w innych przebudowanie systemów informatycznych bądź zmiana zasad wynagradzania pracowników sprzedaży. Tak istotnych modyfikacji nie sposób zostawić na ostatnią chwilę.
Wsparcie Grant Thornton w procesie wdrożenia MSSF 15
Model ujmowania przychodów zaproponowany w nowym standardzie oznacza znaczącą zmianę filozofii myślenia o przychodach. Analiza skutków jej wdrożenia jest zadaniem złożonym i zarządy niektórych spółek, zwłaszcza prowadzących bardziej skomplikowaną działalność, dla zapewnienia wysokiej jakości, mogą szukać wsparcia z zewnątrz.
Specjaliści Grant Thornton, zarówno w Polsce, jak i w Grant Thornton International, z uwagą śledzą zmiany wprowadzane w sprawozdawczości finansowej – począwszy od etapu, gdy pojawiają się wstępne projekty standardów. W konsekwencji dobrze znają i rozumieją MSSF 15. Ponadto doświadczenie audytorskie zebrane w setkach firm działających w wielu branżach pozwala na kreatywne podejście do problemu wdrożenia nowej regulacji.
Zapraszamy do współpracy z naszymi doradcami i audytorami!
Skontaktuj się