Czym są procedury podatkowe?
Procedury należytej staranności tworzone przez Doradców podatkowych Grant Thornton to instrukcje pozwalające zrealizować wymogi nakładające obowiązek dochowania należytej staranności w określonych obszarach działania podatnika. Na procedury podatkowe składają się: procedura należytej staranności w podatku u źródła (WHT), procedura należytej staranności MDR, audyt MDR, procedura należytej staranności VAT, strategia podatkowa oraz należyta staranność w cenach transferowych.
Procedura należytej staranności WHT
Procedura należytej staranności w podatku u źródła (WHT), to instrukcja potwierdzenia prawa do zastosowania obniżonej stawki podatku u źródła lub niepobrania go przy płatnościach zagranicznych.
-
Czym jest procedura należytej staranności WHT?
Procedura należytej staranności WHT jest instrukcją postępowania dokładnie wskazującą, jak wykazać dochowanie należytej staranności przy płatnościach zagranicznych, w celu zapewnienia prawidłowego rozliczania podatku u źródła z wykorzystaniem zwolnień i obniżonych stawek podatku.
-
Kiedy skorzystać z procedury należytej staranności WHT?
Procedura należytej staranności potrzebna jest w przypadku wypłat na rzecz podmiotów należności z tytułów: odsetek, licencji, licznych usług niematerialnych, usługi widowiskowych, transportu morskiego lub lotniczego.
-
Co można zyskać dzięki procedurze należytej staranności WHT?
Niepobranie podatku u źródła lub pobieranie go z zastosowaniem niższej stawki, co jest możliwe jedynie przy zachowaniu przez polski podmiot wypłacający należności jednostce zagranicznej należytej staranności, w ramach której nastąpi weryfikacja uprawnienia odbiorcy do zwolnienia z podatku.
Zakres wsparcia
Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie przygotowania oraz wdrożenia Procedury należytej staranności w podatku u źródła (WHT), w szczególności:
- Weryfikacja transakcji
Zidentyfikowanie transakcji, które mogą powodować obowiązki w zakresie podatku u źródła.
- Określenie obowiązków w celu rozliczenia podatku u źródła
Określenie obowiązków w zakresie zgromadzenia/przedłożenia dokumentów lub informacji wymaganych do poprawnego rozliczenia podatku u źródła.
- Określenie czynności pozwalających na niepobranie podatku lub wnioskowanie o jego zwrot
W przypadku, gdy łączna kwota należności na rzecz jednego podmiotu przekracza w danym roku podatkowym 2 mln PLN.
- Przygotowanie pisemnej procedury
Sporządzenie pisemnej procedury obejmującej wskazanie sposobu i terminów wywiązania się z obowiązków w zakresie rozliczenia podatku u źródła oraz sposobów weryfikacji uprawnień odbiorcy należności i udokumentowania dochowania należytej staranności w dokonaniu ww. weryfikacji.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Procedura należytej staranności MDR
Procedura należytej staranności MDR, to instrukcja pozwalającą wywiązać się z obowiązków nałożonych przepisami o raportowaniu tzw. schematów podatkowych.
-
Czym jest procedura należytej staranności MDR?
Procedura raportowania schematów podatkowych (MDR) jest dokumentem wewnętrznym mającym na celu wywiązanie się z obowiązków nałożonych przepisami podatkowymi o raportowaniu tzw. schematów podatkowych.
-
Dla kogo jest procedura należytej staranności MDR?
Każdy podmiot będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, który: stał się Promotorem w rozumieniu przepisów o MDR oraz jego przychody lub koszty przekroczyły w roku poprzedzającym rok obrotowy równowartość 8 mln PLN. A także podatnicy, którym zostały udostępnione uzgodnienia noszące znamiona schematów podatkowych lub wdrożyli takie rozwiązania.
-
Korzyści z procedury należytej staranności MDR?
Dzięki procedurze można zaadresować następujące obszary: wywiązywanie się z obowiązków nałożonych przepisami o MDR (identyfikacja i raportowanie schematów), dokumentowanie podjętych działań, przeszkolenie pracowników, możliwość zgłaszania przez pracowników naruszeń przepisów MDR, działanie kontroli wewnętrznej lub audytu (zewnętrznego).
Zakres wsparcia
Nasza oferta obejmuje kompleksowe wsparcie w procesie przygotowania oraz wdrożenia procedury informowania o schematach podatkowych, w szczególności:
- Analiza obszarów działalności
Zidentyfikowanie obszarów działalności objętych obowiązkiem raportowania.
- Określenie roli pełnionej przez podatnika oraz jego pracowników
Przypisane roli: promotor/korzystający/wspomagający.
- Określenie obowiązków Podmiotu oraz pracowników Podmiotu
W zakresie identyfikowania i raportowania zidentyfikowanych schematów podatkowych.
- Przygotowanie pisemnej procedury
Sporządzenie pisemnej procedury obejmującej wskazanie sposobu i terminów raportowania oraz przeprowadzenie szkolenia wdrażającego procedurę i bieżące wsparcie w zakresie jej stosowania, w tym aktualizacja i audyty okresowe.
Czym są schematy podatkowe i jak je zaraportować? Kto musi mieć procedurę MDR? Jakie należności podlegają WHT? Jak dochować należytej staranności i przygotować procedurę WHT? Jak przygotować własną procedurę należytej staranności VAT?
Audyt MDR
Audyt MDR to kompleksowy przegląd dokumentów, procesów i zdarzeń w firmie w celu wykrycia schematów podatkowych i wypełnienia obowiązków związanych z ich raportowaniem.
-
Czym jest audyt MDR?
Audyt MDR umożliwia zidentyfikowanie schematów podatkowych. Nawet na podstawie posiadanej procedury MDR trudno jest dokładnie i bezpiecznie zidentyfikować schematy podatkowe od początku obowiązywania przepisów MDR.
-
Kiedy zrobić audyt MDR?
Audyt MDR można wykonać w każdym momencie, w celu zidentyfikowania i zaraportowania schematów podatkowych.
-
Korzyści z audytu MDR?
Audyt MDR pomaga stwierdzić czy w organizacji wystąpiły schematy podatkowe, a jeżeli tak – jakie obowiązki z tego wynikają. Daje tym samym możliwość ochrony firmy przed sankcjami karno-skarbowymi.
Zakres wsparcia
Jesteśmy partnerem rozumiejącym mechanizmy funkcjonowania biznesu i z ich uwzględnieniem przygotowujemy procedurę spełniającą swoje zadania i nieutrudniającą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nasze wsparcie obejmuje:
- Analiza struktury organizacji
Zidentyfikowanie w strukturze organizacji osób/jednostek szczególnie narażonych na kontakt ze schematami podatkowymi.
- Wywiady z pracownikami
Przeprowadzone z użyciem list pytań dostosowanych do profili stanowiskowych i wiedzy poszczególnych pracowników, pozwalających zwrócić uwagę na schematy podatkowe także osobom bez znajomości właściwych przepisów.
- Przeglądy umów i dokumentów wewnętrznych
Celem zidentyfikowania schematów podatkowych.
- Przeszkolenie pracowników z przepisów o schematach podatkowych
Dla zapewnienia umiejętności dostrzegania schematów podatkowych w przyszłości.
- Przygotowanie informacji o schematach podatkowych
Dokument opracowany w formie gotowej do podpisania elektronicznego i wysłania.
Procedura należytej staranności VAT
Procedura należytej staranności VAT to zestaw czynności i działań, które powinien wykonać podatnik, aby udokumentować dochowanie należytej staranności w weryfikacji wiarygodności kontrahenta i zachować prawo do odliczenia VAT.
-
Czym jest procedura należytej staranności VAT?
Procedura należytej staranności VAT opracowana przez Grant Thornton pozwala określić, jakie działania powinien podjąć nabywca w celu zachowania prawa do odliczenia VAT oraz ustalić ścieżkę systematycznego ich podejmowania.
-
Dla kogo jest procedura należytej staranności VAT?
Co do zasady z usługi może skorzystać każdy podatnik, który wykorzystuje towary w swojej działalności i z tego tytułu przysługuje mu prawo do odliczenia VAT. Nabywca powinien dochować należytej staranności podczas podejmowania decyzji o przeprowadzeniu transakcji.
-
Korzyści z procedury należytej staranności VAT?
Procedura jest przeprowadzana w celu zachowania prawa do odliczenia VAT. W przypadku, gdy podatnik wiedział lub mógł wiedzieć, że transakcja odbywa się z nadużyciem lub oszustwem w zakresie VAT, odmawia się prawa do odliczenia VAT, a podmiot taki pociągnięty jest do odpowiedzialności.
Zakres wsparcia
Oferujemy kompleksowe wsparcie w stworzeniu oraz wdrożeniu procedury należytej staranności VAT, w szczególności:
- Analizę wewnętrznych procedur
Związanych z wprowadzaniem danych kontrahentów do systemu finansowo- księgowego.
- Przygotowanie procedury należytej staranności VAT
Tworząc procedurę należytej staranności VAT zapoznajemy się ze stosowanymi w Twojej organizacji zasadami dokonywania zakupów/dostaw zagranicznych i proponujemy uzupełnienie ich o działania niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa prawa do odliczenia VAT (przy zakupach) lub stosowania stawki 0% VAT (przy sprzedaży). Możemy wprowadzać modyfikacje w istniejących uregulowaniach lub opracować i pomóc wdrożyć odrębną, nową procedurę – zależnie od potrzeb.
- Kompleksowe wsparcie doradcy
Niezbędne przy wdrażaniu procedury należytej staranności VAT.
- Rekomendacje oraz zalecenia
Dotyczące dotychczasowej weryfikacji kontrahentów.
- Przeszkolenie pracowników
W zakresie właściwego stosowania procedury należytej staranności VAT.
Kogo dotyczy obowiązek i jak się z niego wywiązać? Dlaczego warto przygotować procedurę MDR? Jak wyglądają kontrole schematów podatkowych MDR?
Strategia podatkowa
Strategia podatkowa w szerokim ujęciu jest zestawem instrukcji zapewniającym kontrolę prawidłowości realizacji wszystkich rodzajów obowiązków nakładanych przepisami prawa podatkowego, za których niedopełnienie można ponosić odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
-
Czym jest strategia podatkowa?
Strategia podatkowa, to generalna procedura dokonywania rozliczeń podatkowych z zachowaniem należytej staranności w rozumieniu przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, uwzględniająca obszary podlegające sprawozdawczości w zakresie informacji o realizowanej strategii podatkowej.
-
Kto może skorzystać ze strategii podatkowej?
Ze strategii podatkowej mogą skorzystać podmioty zbiorowe, w tym spółki, które podlegają odpowiedzialności za czyny zabronione pod groźbą kary, jako przestępstwa lub przestępstwa skarbowe.
-
Co można zyskać dzięki strategii podatkowej?
Strategia podatkowa pomaga zapobiec powstaniu odpowiedzialności za czyny zabronione pod groźbą kary, uwzględniając zarówno obecny stan prawny, jak i planowane zmiany przepisów regulujących odpowiedzialność podmiotów zbiorowych. Stworzenie odpowiedniej strategii podatkowej ułatwia wypełnienie obowiązków w zakresie publikowania informacji o jej realizacji.
Zakres wsparcia
Jesteśmy partnerem rozumiejącym mechanizmy funkcjonowania biznesu i z ich uwzględnieniem przygotowujemy procedurę spełniającą swoje zadania i nieutrudniającą funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nasze wsparcie obejmuje:
- Analizę procesów biznesowych
Celem identyfikacji obszarów ryzyka pod kątem przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za naruszenia przepisów prawa podatkowego.
- Analizę wewnętrznych procedur
W zakresie związanym z obszarami ryzyka i modyfikację ich poprzez usunięcie zidentyfikowanych zagrożeń i implementację uregulowań ochronnych.
- Przygotowanie strategii podatkowej
Zapobiegającej naruszeniom przepisów prawa podatkowego i obejmującej wszystkie obszary przewidziane przepisami.
- Kompleksowe wsparcie doradcy
Wsparcie przy wdrażaniu strategii oraz zmian w już funkcjonujących procedurach wewnętrznych, w tym przeszkolenie osób odpowiedzialnych.
- Rekomendacje oraz zalecenia
Dotyczące zminimalizowania ryzyka pociągnięcia do odpowiedzialności za niedochowanie należytej staranności w zakresie rozliczeń podatkowych.
Porozmawiajmy o szczegółach i razem dobierzmy najlepszą dla Ciebie ofertę
Dlaczego Grant Thornton?
Ponieważ w projektowaniu i wdrażaniu procedur podatkowych potrzebujesz wsparcia specjalistów nie tylko z obszaru doradztwa podatkowego, ale i zarządzania – takich, którzy zaprojektują procedury podatkowe nie tylko w brzmieniu zgodnym z przepisami, ale przede wszystkim nadające się do praktycznego stosowania. Takie właśnie procedury tworzy zespół Grant Thornton, zapewniając pełen zakres narzędzi wdrożenia procedur, m. in. audyty, szkolenia na żywo i online, materiały treningowe w formie wideo, wsparcie w komunikacji z jednostkami dominującymi. Możemy pochwalić się przygotowaniem i wdrożeniem setek procedur podatkowych, odpowiadających zapotrzebowaniu każdego klienta – od szkół i jednostek samorządu terytorialnego, przez małe i średnie firmy rodzinne, po korporacje o zasięgu światowym. Rozumiemy, jakie ograniczenia można napotykać we wdrażaniu procedur podatkowych i pomożemy Ci tworzyć procedury zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa osiągalny przy zasobach Twojej organizacji. Usługi dostępne w ramach procedur podatkowych świadczy zespół Doradców Podatkowych z wieloletnim doświadczeniem, w tym eksperci uczestniczący w pracach grup roboczych przy Ministerstwie Finansów.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
250+
projektów z zakresu procedur podatkowych
-
430+
godzin liczył największy projekt dot. procedur podatkowych