Polskie firmy znowu wierzą w euro21.08.2018

Biznes zapomina o słabościach unijnej waluty. Już trzy czwarte średnich i dużych przedsiębiorstw chciałoby, by Polska zamieniła złotego na euro.

Unijna waluta znowu cieszy się zaufaniem wśród polskich firm. Obecnie już 74% średnich i dużych przedsiębiorstw chciałoby, aby nasz kraj zrezygnował ze złotego i dołączył do strefy euro. To najwyższy wynik do 2011 r., czyli od szczytu „kryzysu greckiego” (w lipcu 2011 r. przeprowadzono redukcję długu Grecji wobec banków) oraz wynik o 16 pkt proc. wyższy niż w roku 2016 (w 2017 roku nie przeprowadzono ankiety). Trwający przez pięć lat (2010-2015) proces konsekwentnego zniechęcania się polskich firm do unijnej waluty został więc zatrzymany i odsetek zwolenników euro wrócił w okolice poziomu „przedkryzysowego”.

Źródło: Badanie przeprowadzone w ramach cyklu International Business Report przez Millward Brown dla Grant Thornton International wśród 200 firm działających w Polsce. Brak danych za 2017 r.

Mogłoby się wydawać, że skłonność przedsiębiorców do przyjmowania euro jest skorelowana z tym, jak zmienny jest kurs złotego. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Złoty w ostatnim czasie wyraźnie się ustabilizował. Średnia zmienność jest najniższa przynajmniej od  2002 roku. Wydaje się więc, że wina nie leży w złotym – przedsiębiorcy nie tyle są coraz bardziej zniechęceni do rodzimej waluty, co po prostu poprawia się ich postrzeganie samego euro.

Strefa euro przestała już przypominać płonący dom, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Teraz nie tylko pożar zgasł, ale dom wręcz zyskał nową elewację i prezentuje się całkiem atrakcyjnie. Czy jednak konstrukcja w środku rzeczywiście jest bezpieczna? Trudno to dzisiaj jednoznacznie oceniać. - Grzegorz Taraszkiewicz - Sirocki, Associate Partner

Zarządzanie ryzykiem finansowym

Zapoznaj się z usługą

 

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.
Audyt – Podatki – Outsourcing – Konsulting
Member of Grant Thornton International Ltd

 

Artykuły powiązane:

Produkcja prawa wyraźnie spowalnia

Czytaj więcej →

Obligacje korporacyjne przyciągają inwestorów

Czytaj więcej →

Mechanizm podzielonej płatności (split payment)

Czytaj więcej →

Wysokie wpływy i bilans bliski(...)

Czytaj więcej →

Wszystko co o RODO przedsiębiorca(...)

Czytaj więcej →

Wróć do najnowszych publikacji

Dalej →
Blog podatkowy

Blog Doradców Podatkowych

Piszemy o podatkach dla przedsiębiorców

Przejdź do Bloga
Blog Księgowych

Blog Księgowość jest sexy

Księgowość jest ciekawa, intrygująca po prostu sexy.

Przejdź do Bloga
Blog Kadr i Płac

Poradnik HR

Piszemy i dyskutujemy
o kadrach, płacach
i "miękkim" HR

Przejdź do Bloga
Skontaktuj się z nami