W sezonie 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy kluby, jak co roku, preferowały pozyskiwanie zawodników bez kwoty odstępnego. Najlepszą transferową jedenastkę można było zatrudnić wydając jedynie 470 tys. EUR. Najlepsze i najbardziej efektywne finansowo transfery poczynił Raków Częstochowa i Warta Poznań co przełożyło się na wynik sportowy obu klubów.
Najlepsze transfery letniego okna transferowego 2020/21
Zwycięzcą klasyfikacji letniego okienka wśród zawodników defensywnych jest Filip Mladenović. Zawodnik Legii Warszawa został sprowadzony za darmo z Lechii Gdańsk. Od początku sezonu lewy obrońca rozegrał 3060 minut, a drużyna z nim w składzie traciła bramkę średnio co 90 minut. W całym sezonie 2020/2021 Legia Warszawa zanotowała 16 czystych kont z Filipem w składzie, a bezpośrednio lub pośrednio przyczynił się on również do zdobycia przez stołeczny klub 18 bramek.
Tabela 1. Najlepsze transfery defensywne letniego okienka 2020/2021 (s.5 Raportu)
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl
W ofensywie najlepsze transfery latem poczynił Raków Częstochowa (Ivi López), Lech Poznań (Mikael Ishak) i Piast Gliwice (Jakub Świerczok)
Tabela 2. Najlepsze transfery ofensywne letniego okienka 2020/2021 (s.6 Raportu)
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl
Które transfery okazały się najbardziej trafione w zimowym oknie transferowym 2020/21? >> Czytaj na s. 9 RAPORTU <<
Ważny fragment
W najlepszej transferowej jedenastce sezonu 2020/21 znalazło się aż 4 zawodników Rakowa Częstochowa, 3 Warty Poznań, 2 Legii Warszawa i po jednym z Lecha Poznań i Piasta Gliwice
Najbardziej efektywne finansowo transfery 2020/21
Biorąc pod uwagę transfery gotówkowe autorką najbardziej efektywnego finansowo transferu była Warta Poznań. Polak Jan Grzesik został sprowadzony za kwotę 70 tys. EUR, które najlepiej przełożyły się na wartość wniesioną przez zawodnika na boisku. Na drugim miejscu pod względem efektywności wydanych pieniędzy znalazł się Matej Rodin z Cracovii Kraków. Zakupiony za 65 tys. EUR z NK Varazdin spędził na boisku 2420 minut, zanotował 12 czystych kont oraz uczestniczył przy zdobyciu 3 bramek. Podium uzupełnia piłkarz Legii Warszawa Josip Juranović. Zimą przeprowadzono bardzo niewiele transferów gotówkowych, z uwagi na co nie podjęliśmy się klasyfikacji ich efektywności finansowej.
Tabela 3. Najbardziej efektywne finansowo transfery letniego okienka 2020/21 (s.7 Raportu)
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl
Kto trafił do transferowej XI sezonu 2020/21? >> Czytaj na s. 10 RAPORTU <<
Efektywność transferowa klubów ekstraklasy na przestrzeni lat
Kto najlepiej inwestuje pieniądze, a kto korzysta z szans rynkowych i ściąga dobrych zawodników za darmo? Ponownie, w drugiej części Raportu, dokonaliśmy analizy efektywności transferowej klubów na przestrzeni ostatnich lat (a nie tylko w minionym sezonie).
Tabela 5. Transfery gotówkowe i bezgotówkowe Legii Warszawa, Rakowa Częstochowa i Pogoni Szczecin od 2017/18 do 2020/21 (s.15 Raportu)
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl
Transfery trzech najlepszych drużyn sezonu 2020/2021 przeprowadzane były zarówno w formie gotówkowej jak i bez kwoty odstępnego. Warto zauważyć, że dużo transferów gotówkowych przeprowadza Legia Warszawa oraz Pogoń Szczecin. Jednak pozyskani zawodnicy w obu drużynach nie zawsze stanowią o sile zespołu analizując minuty spędzone przez nich na murawie.
W przypadku Rakowa Częstochowa większość transferów przeprowadzona jest natomiast bez opłaty, co przedstawia drużynę z Częstochowy w dobrym świetle. Pomimo ograniczonego budżetu w sezonie 2020/2021 zostali wicemistrzami Polski. Analiza polityki transferowej pozostałych klubów PKO BP Ekstraklasy znajduje się na kolejnych stronach Raportu.