W sezonie 2020/2021 PKO BP Ekstraklasy kluby, jak co roku, preferowały pozyskiwanie zawodników bez kwoty odstępnego. Najlepszą transferową jedenastkę można było zatrudnić wydając jedynie 470 tys. EUR. Najlepsze i najbardziej efektywne finansowo transfery poczynił Raków Częstochowa i Warta Poznań co przełożyło się na wynik sportowy obu klubów.

Najlepsze transfery letniego okna transferowego 2020/21

Zwycięzcą klasyfikacji letniego okienka wśród zawodników defensywnych jest Filip Mladenović. Zawodnik Legii Warszawa został sprowadzony za darmo z Lechii Gdańsk. Od początku sezonu lewy obrońca rozegrał 3060 minut, a drużyna z nim w składzie traciła bramkę średnio co 90 minut. W całym sezonie 2020/2021 Legia Warszawa zanotowała 16 czystych kont z Filipem w składzie, a bezpośrednio lub pośrednio przyczynił się on również do zdobycia przez stołeczny klub 18 bramek.

Tabela 1. Najlepsze transfery defensywne letniego okienka 2020/2021 (s.5 Raportu)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

W ofensywie najlepsze transfery latem poczynił Raków Częstochowa (Ivi López), Lech Poznań (Mikael Ishak) i Piast Gliwice (Jakub Świerczok)

Tabela 2. Najlepsze transfery ofensywne letniego okienka 2020/2021 (s.6 Raportu)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Które transfery okazały się najbardziej trafione w zimowym oknie transferowym 2020/21? >> Czytaj na s. 9 RAPORTU <<

Ważny fragment

W najlepszej transferowej jedenastce sezonu 2020/21 znalazło się aż 4 zawodników Rakowa Częstochowa, 3 Warty Poznań, 2 Legii Warszawa i po jednym z Lecha Poznań i Piasta Gliwice

Michał Stróżak

Senior Konsultant Grant Thornton

Na przestrzeni ostatnich lat większość transferów realizowanych przez polskie kluby miała formę bezgotówkową. Sezon 2020/2021 pokazał, że przemyślane transfery zarówno gotówkowe w przypadku Legii Warszawa jak i bezgotówkowe np. w przypadku Rakowa Częstochowa mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesów na arenie krajowej. Analiza minut spędzonych na murawie pokazuje jednak, że w dalszym ciągu transfery przeprowadzane przez polskie kluby nie zawsze przekładają się na natychmiastową poprawę jakości zespołu.

Najbardziej efektywne finansowo transfery 2020/21

Biorąc pod uwagę transfery gotówkowe autorką najbardziej efektywnego finansowo transferu była Warta Poznań. Polak Jan Grzesik został sprowadzony za kwotę 70 tys. EUR, które najlepiej przełożyły się na wartość wniesioną przez zawodnika na boisku. Na drugim miejscu pod względem efektywności wydanych pieniędzy znalazł się Matej Rodin z Cracovii Kraków. Zakupiony za 65 tys. EUR z NK Varazdin spędził na boisku 2420 minut, zanotował 12 czystych kont oraz uczestniczył przy zdobyciu 3 bramek. Podium uzupełnia piłkarz Legii Warszawa Josip Juranović. Zimą przeprowadzono bardzo niewiele transferów gotówkowych, z uwagi na co nie podjęliśmy się klasyfikacji ich efektywności finansowej.

Tabela 3. Najbardziej efektywne finansowo transfery letniego okienka 2020/21 (s.7 Raportu)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Tomasz Mleczak

Senior Menedżer Grant Thornton

Warte podkreślenia są transfery zrealizowane przez Wartę Poznań oraz Cracovię, w których przy niskich kwotach odstępnego zarówno Jan Grzesik jak i Matej Rodin byli jednymi z czołowych zawodników swoich drużyn. Dodatkowo za udany transfer pod względem efektywnościowym należy uznać Josipa Juranovicia, który pomimo wydanych przez Legię Warszawa 400 tys. EUR okazał się bardzo dobrym ruchem pod względem jakości piłkarskiej. Jego dobre występy na EURO przełożą się na wzrost wartości rynkowej w przypadku kolejnego transferu.

Kto trafił do transferowej XI sezonu 2020/21? >> Czytaj na s. 10 RAPORTU <<

Efektywność transferowa klubów ekstraklasy na przestrzeni lat

Kto najlepiej inwestuje pieniądze, a kto korzysta z szans rynkowych i ściąga dobrych zawodników za darmo? Ponownie, w drugiej części Raportu, dokonaliśmy analizy efektywności transferowej klubów na przestrzeni ostatnich lat (a nie tylko w minionym sezonie).

Tabela 5. Transfery gotówkowe i bezgotówkowe Legii Warszawa, Rakowa Częstochowa i Pogoni Szczecin od 2017/18 do 2020/21 (s.15 Raportu)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych transfermarkt.pl

Transfery trzech najlepszych drużyn sezonu 2020/2021 przeprowadzane były zarówno w formie gotówkowej jak i bez kwoty odstępnego. Warto zauważyć, że dużo transferów gotówkowych przeprowadza Legia Warszawa oraz Pogoń Szczecin. Jednak pozyskani zawodnicy w obu drużynach nie zawsze stanowią o sile zespołu analizując minuty spędzone przez nich na murawie.

W przypadku Rakowa Częstochowa większość transferów przeprowadzona jest natomiast bez opłaty, co przedstawia drużynę z Częstochowy w dobrym świetle. Pomimo ograniczonego budżetu w sezonie 2020/2021 zostali wicemistrzami Polski. Analiza polityki transferowej pozostałych klubów PKO BP Ekstraklasy znajduje się na kolejnych stronach Raportu.

Grzegorz Nawacki

Redaktor Naczelny Puls Biznesu

Miniony sezon PKO BP Ekstraklasy nie był normalny, bo trudno uznać za normalny sezon, w którym mecze rozgrywane są bez kibiców. To nie tylko brak emocji na żywo, ale też potężna wyrwa w budżetach klubów - wpływy z dnia meczowego to średnio 16 proc. przychodów, w przypadku mistrza Polski prawie jedna czwarta, a w Wiśle Kraków nawet jedna trzecia. To niestety także kolejny sezon, w którym polskie kluby, z wyjątkiem Lecha Poznań, nie miały wpływów z gry w europejskich pucharach. W takich okolicznościach efektywność wydatków na transfery nabiera kolosalnego znaczenia.

Poznaj transferową 11-stkę sezonu 2020/2021 pobierając raport „Najlepsze i najbardziej efektywne transfery ekstraklasy 2020/2021”

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie PKO BP Ekstraklasa: najlepsze i najbardziej efektywne transfery sezonu 2020/2021

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.