Kogo może dotyczyć podatek minimalny?
W pierwszej kolejności istotne jest ustalenie którzy podatnicy podatku CIT mogą w ogóle podlegać podatkowi minimalnemu CIT. Intencją ustawodawcy było, aby nową formą opodatkowania objąć tylko podmioty, które prowadzą działalność w celu osiągnięcia zysku. Jednocześnie ustawa CIT posługuje się pojęciem „podatku od spółek”. Generalnie można stwierdzić, że podatek minimalny może dotyczyć tych organizacji, które są podatnikami podatku CIT w Polsce i prowadzą działalność w formie spółki.
W praktyce podatkowi minimalnemu podlegać będą:
- spółki, które mają siedzibę lub zarząd w Polsce (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, a także pod pewnymi warunkami spółki jawne, których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne);
- podatkowe grupy kapitałowe (PGK).
Nie wszyscy podatnicy CIT będą więc objęci podatkiem minimalnym. Takie opodatkowanie w zasadzie nie będzie dotyczyło podmiotów, które nie mają statusu spółki w rozumieniu Ustawy CIT i funkcjonują w oparciu o tzw. odrębne ustawy (np. spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia, czy SPZOZ).
Ustal czy Twoja spółka podlega podatkowi minimalnemu. Skontaktuj się z naszym ekspertem! Dariusz Gałązka, doradca podatkowy, tel. +48 605 828 912, dariusz.galazka@pl.gt.com
Ocenę podlegania podatkowi minimalnemu będą musieli przeprowadzić nierezydenci, którzy posiadają w Polsce zagraniczny zakład (permanent establishment / PE). Nowa forma opodatkowania może ich dotyczyć w zakresie, w jakim przychody i straty związane są z działalnością takiego zakładu. W przypadku przedsiębiorców zagranicznych kluczowe okaże się więc ponowne zbadanie charakteru aktywności prowadzonej w Polsce.
Należy pamiętać, że znalezienie się w powyższej grupie podmiotów nie oznacza jeszcze automatycznie konieczności zapłaty podatku minimalnego. Konieczne będzie ustalenie wyniku podatkowego takiego podmiotu.
Czytaj więcej: Podatek minimalny – nowe obowiązki od 1 stycznia 2024 roku