Dotychczas, w polskim systemie prawnym nie było żadnej kompleksowej regulacji poświęconej ochronie osób, które działając w dobrej wierze, zgłaszają lub ujawniają informacje o naruszeniach prawa. Eksperci Grant Thornton przygotowali kompleksowy Informator, w którym zebrane zostały wszystkie najważniejsze informacje na temat Ustawy o ochronie sygnalistów.
W Informatorze opisujemy wszystkie istotne kwestie, związane z ochroną sygnalistów, zwracając przy tym uwagę na obowiązki, z jakimi będą musiały zmierzyć się podmioty zatrudniające w obliczu nowej regulacji. Wyjaśniamy, że Ustawa nie odnosi się wyłącznie do pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale obejmuje ochroną znacznie szersze grono podmiotów, dokonujących zgłoszeń lub ujawniających informacje o naruszeniach prawa. Wskazujemy, jakich naruszeń może dotyczyć dokonane przez sygnalistę zgłoszenie, a także wyjaśniamy, dlaczego w ostatecznie przyjętej wersji Ustawy nie znalazły się naruszenia z zakresu prawa pracy.
Podpowiadamy:
- które podmioty zatrudniające mają obowiązek wdrożenia procedur w zakresie dokonywania zgłoszeń wewnętrznych, a które mogą zrobić to dobrowolnie,
- jakie elementy muszą obligatoryjnie znaleźć się w każdej tego typu procedurze, a jakie podmiot zatrudniający może wdrożyć z własnej inicjatywy.
- jakie są różnice pomiędzy zgłoszeniami wewnętrznymi, zewnętrznymi oraz ujawnieniami publicznymi,
- jakiego rodzaju działania odwetowe wobec sygnalisty zostały określone w Ustawie jako niedopuszczalne.
Wyrażamy nadzieję, że przygotowany Informator będzie dla Państwa cennym źródłem wiedzy i wsparciem w interpretacji nowych przepisów.