W sierpniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali blisko 318 tys. nowych ogłoszeń i pracę. To o 34 proc. więcej niż przed rokiem i więcej nawet niż przed pandemią – wynika z raportu Grant Thornton i Element.

[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]

Polski rynek pracy nie przestaje zaskakiwać swoją dynamiką. Sierpień był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym liczba ofert pracy przebiła nawet przedpandemiczne poziomy. W sierpniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych aż 317,6 tys. nowych ofert pracy. Jest to o 1/3 wyższy wynik niż w analogicznym miesiącu 2020 roku, ale też o 4 proc. wyższy niż w sierpniu dwa lata temu, kiedy gospodarka kwitła i nikt jeszcze nie przewidywał pandemii.

Podobnie jak w poprzednich edycjach badania, najwięcej ofert pracy publikowanych jest w Krakowie i Warszawie (odpowiednio 24,8 i 21,2 na tysiąc mieszkańców), a najgorzej w Poznaniu i Łodzi (6 i 7,5). Silny wzrost popytu widoczny jest szczególnie w zawodach związanych z HR (o 70 proc. rok do roku) oraz niektórych zawodach IT, np. związanych z cyberbezpieczeństwem i administrowaniem zasobami.

Wraz z nasilaniem się popytu na pracowników w ostatnich miesiącach poprawiła się atrakcyjność ofert pracy. Średnia liczba różnego rodzaju zachęt i benefitów wpisywanych przez pracodawców do ofert pracy oscyluje na historycznie wysokim poziomie około 6-3-6,6. Jednocześnie jednak pracodawcy nie obniżają wymagań stawianych pracownikom, a wręcz lekko zwiększają liczbę stawianych warunków.

Pobierz raport „Rynek pracy w czasie COVID-19”

Partnerem technologicznym badania jest firma Element.

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Boom na rynku pracy bije kolejne rekordy

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Skontaktuj się

Jacek Kowalczyk

Dyrektor, Marketing i PR

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.