Oszczędności podatkowe stanowią główny atut wyboru opodatkowania podatkiem ryczałtowym dla Spółek. Nie są jednak jedyną korzyścią płynącą z zastosowania tego modelu opodatkowania.
Korzyści z wprowadzenia estońskiego CIT
Uproszczenia w prowadzeniu codziennej księgowości dla spółek, które postanowiły o przejściu na model ryczałtowy, obejmują szereg zagadnień, do których zaliczyć można brak konieczności stosowania przepisów szczególnych o m.in.:
- podatku minimalnym,
- uldze za złe długi w podatku dochodowym,
- wydatkach niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, gdy płatność poszła na rachunek spoza białej listy,
- ukrytej dywidendzie.
Rozważając skorzystanie z ryczałtu od dochodów spółek (zwanego dalej: ryczałtem) warto pochylić się nie tylko nad tym, ile możemy zaoszczędzić na podatku dochodowym, ale nad innymi potencjalnymi korzyściami lub uproszczeniami, z którymi wiąże się ten model opodatkowania.
Podstawowa korzyść modelu ryczałtowego, to oczywiście niższe efektywne opodatkowanie po stronie spółek, jak i ich wspólników – w wysokości 20% (dla małych podatników) lub 25% (dla wszystkich pozostałych podatników) w porównaniu do modelu klasycznego, gdzie łączne opodatkowanie CIT i PIT wynosi ok. 26% (dla małych podatników) bądź ok. 34% (dla wszystkich pozostałych podatników).
Niemniej warto zwrócić uwagę, iż model ryczałtowy pozwana na daleko idące uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, gdyż co do zasady podstawą opodatkowania w ryczałcie jest wynik bilansowy, a nie dochód podatkowy, dla którego należał ustalić wszelkie różnice przejściowe lub trwałe. To jednak nie koniec uproszczeń, na które spółki ryczałtowe mogą liczyć.
Jak obliczyć estoński CIT?
Kalkulator estońskiego CIT
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy Twój biznes jest gotowy na estoński CIT i ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.
Podatek minimalny a estoński CIT
Podatek minimalny obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. nie musi być ustalany przez spółki, korzystające z ryczałtu (potwierdził to dyrektor KIS w piśmie z dnia 14.11.2023 r. 0114-KDIP2-2.4010.501.2023.1.ASK). Wprawdzie szereg podmiotów, które mogą skorzystać z ryczałtu jednocześnie może skorzystać ze zwolnienia ze stosowania przepisów o podatku minimalnym, jednak spółki, które miałyby potencjalnie problem z podatkiem minimalnym, a spełniają warunki do wejścia w ryczałt, powinny zastanowić się nad zmianą modelu opodatkowania.
Ulga za złe długi w podatku dochodowym a estoński CIT
Stopień skomplikowania przepisów o uldze, a także liczne wątpliwości interpretacyjne, powodują, iż zagadnienie to nie cieszy się szerokim uznaniem i wiele podmiotów, które mogłyby z tej opcji skorzystać obniżając podstawę opodatkowania, rezygnuje z niego, aby nie komplikować dodatkowo rozliczeń podatkowych. Z drugiej strony, podmioty zalegające z płatnościami, po stronie których występuje obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania, już przepisy te są zobowiązane stosować. Przepisy o uldze za złe długi w podatku dochodowym, która obowiązuje od 2019 roku i prawdopodobnie -zgodnie z zapowiedziami – ma się jeszcze zmienić, również nie znajdują zastosowania w modelu ryczałtowym.
Czy do kosztów podatkowych zalicza się płatności na rachunek spoza białej listy
W przypadku płatności powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy niezarejestrowany na tzw. białej liście, kosztem podatkowym nie jest cała wartość transakcji. Od 2023 roku limit ten ma ulec zmniejszeniu do 8.000 zł. Sankcja w postaci braku uznania takiego wydatki za koszt pomniejszający podstawę opodatkowania nie ma jednak miejsca w modelu ryczałtowym.
Oprócz wspomnianych powyżej uproszczeń, spółki ryczałtowe mogą liczyć się z tym, że nie są zobowiązane do stosowania np. limitów tzw. cienkiej kapitalizacji, przepisów o braku możliwości amortyzacji podatkowej nieruchomości mieszkalnej.
Model ryczałtowy opodatkowania podatkiem dochodowym cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na możliwość znacznych oszczędności podatkowych, ale również na liczne uproszczenia w prowadzeniu codziennej księgowości dla spółki.
Wideo: Estoński CIT. Kto i kiedy może skorzystać?
Estoński CIT: Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
Estoński CIT – dowiedz się więcej:
- Estoński CIT w 2024 r.
- Jak rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego (CIT) w trakcie roku?
- Czy ryczałt estoński (CIT) się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
- Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT eliminujemy przechodząc na ryczałt estoński?
- Ryczałt estoński (CIT) – najczęstsze pytania podatników
- Estoński CIT – wdrożenie w 2023 r.
- Przedsiębiorca jednoosobowy, spółka cywilna albo jawna na estońskim CIT? Formalnie nie, ale w praktyce tak
- Darowizny na rzecz Ukrainy bez podatku w spółkach ryczałtowych
- Estoński CIT 2023 – co jeszcze można poprawić w ryczałcie od dochodów spółek?