fbpx

GrantThornton

Treść artykułu

W 2021 r. model ryczałtowy opodatkowania spółek nie cieszył się znaczną popularnością, jednak począwszy od tego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Możemy być niemal pewni, iż w najbliższych miesiącach pojawi się znaczna liczba zapytań o stosowanie przepisów o ryczałcie.

Model ryczałtowy – argumenty przeciwko skorzystaniu z ryczałtu

Często podnoszonym argumentem przeciwko skorzystaniu z ryczałtu już w 2022 r. jest fakt, iż przepisy o ryczałcie od dochodów spółek, nie mają utrwalonej linii ich interpretacji.. Polscy podatnicy przyzwyczaili się już do tego, że interpretacja przepisów podatkowych może iść w nieprzewidywalnych kierunkach i z nieufnością podchodzą do nowych zagadnień.

Ryczałt w kształcie, który obowiązuje od 2022 roku, jest bowiem na tyle korzystnym rozwiązaniem podatkowym, iż podatnicy obawiają się, że „ryczałtowe eldorado” nie potrwa zbyt długo, a przepisy za chwilę ulegną zmianie na mniej korzystne, bądź ich interpretacja niemile ich zaskoczy, a oni będą musieli stosować model ryczałtowy przez pełen 4-letni okres.

Jednak kilka dotychczasowych interpretacji indywidualnych o stosowaniu przepisów o ryczałcie  powinno częściowo uspokoić obawy, o ile podejdziemy do rozważań o korzyściach płynących z modelu ryczałtowego z chłodną kalkulacją.

Warto przy tym zwrócić uwagę, iż obawy formułowane wobec przepisów o ryczałcie mogą się ziścić dla podatników stosujących model klasyczny, którzy również są bombardowani nieustannymi zmianami linii interpretacyjnych. Zmienność i niepewność są bowiem cechą polskiego systemu podatkowego które trudno wyeliminować. Jednakże w modelu ryczałtowym pula zagadnień potencjalnie przysparzających wątpliwości jest znacząco niższa niż w modelu klasycznym. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu korzystania z ryczałtu, podatnik może zadać sobie kilka pytań:

Sprawdź Doradztwo podatkowe Grant Thornton

  1. Czy spółka i wspólnicy spełniają wszystkie warunki, aby móc rozpocząć korzystanie z ryczałtu? Jeśli nie, to jakie czynności muszą zostać wcześniej przeprowadzone?
  2. Czy z dużym prawdopodobieństwem spółka nie będzie miała problemów ze spełnienia warunków, aby utrzymać się w modelu ryczałtowym przez minimum 4 lata?
  3. Czy spółka przygotowuje się do przeprowadzenia reorganizacji lub szczególnych transakcji, które zablokowałyby czasowo możliwość skorzystania z ryczałtu bądź przeprowadzone w okresie ryczałtowym wiązałyby się z wystąpieniem opodatkowania bądź wypadnięciem z ryczałtu?
  4. Czy w spółce występują transakcje, które należałoby zakwalifikować do tzw. ukrytych zysków, bądź wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, które wpływałyby na efektywność podatkową tego modelu opodatkowania? Jeśli tak, to czy istnieje możliwość ich wyeliminowania?
  5. Czy występują wątpliwości w interpretacji przepisów, które warto by uprzednio zabezpieczyć w formie pozyskania interpretacji indywidualnej bądź poznać stanowisko KIS przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Rozważając skorzystanie z ryczałtu od dochodów spółek warto pochylić się więc nie tylko nad tym, ile możemy zaoszczędzić na podatku dochodowym tu i teraz, ale przeanalizować to rozwiązanie w sposób dogłębny i kompleksowy, biorąc pod uwagę kilkuletnią perspektywę.

Wątpliwości formułowane wobec korzyści płynących z modelu ryczałtowego nie są do końca nieuzasadnione, szczególnie te dotyczące ryzyka zmiany przepisów o ryczałcie w przyszłości.  Jednak warto przy tym pamiętać, że przepisy podatkowe bądź ich interpretacje generalnie ulegają  częstym zmianom w polskim systemie podatkowym. Skoro więc występuje możliwość skorzystania z tego rozwiązania, a osiągnięte raz korzyści raczej nie zostaną utracone, to nie martwmy się nadmiernie na zapas. W przyszłości do kolejnych zmian będzie trzeba się po prostu przygotować.

WIDEO: Estoński CIT. Kto i kiedy może skorzystać?

Zobacz film

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Inne artykuły z kategorii: Doradztwo podatkowe Zobacz wszystkie

Najczęściej czytane